TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Kapadokya Şehir Rehberi

Kapadokya Foto Galeri

Genel Bilgi

Bu bölge civarında yer alan Erciyes, Güllüdağ ve Hasandağı’ndan etrafa yayılan lav ve küllerin meydana getirdiği tabakaların, uzun seneler sonunda (milyonlarca sene), yağmur ve rüzgar aracılığı ile aşındırılmasıyla oluşmuş tarihi bir bölgedir. Kapadokya Toros Dağları’nın kuzey kesiminde, Kızılırmak yayının da içinde yer alan engebeli bir platoda bulunmaktadır. Burada yaşanan çeşitli doğa olayları sonucunda da, bu bölgede bulunan eşsiz güzellikteki peri bacalarını ortaya çıkarmıştır.

Ne Tarz Bir Tatil

Doğa Turizmi ve Kültür Turizmi

İklim

Kapadokya’da karasal iklim etkilidir. Yazların sıcak ve kurak geçtiği bu bölgede, kışlar ise soğuk ve bir o kadar da yağışlıdır. Kış aylarında ortalama hava sıcaklığı 0°C civarındadır. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 20°C civarındadır. Bölgedeki yıllık sıcaklık ortalaması 10 – 12 derece arasında olmaktadır.

Ne zaman gidilir?

Kapadokya’da kış mevsimleri oldukça soğuk ve sert geçtiğinden dolayı havaların ısınmaya başladığı nisan – ekim arası dönem bölgeyi ziyaret etmek için en uygun dönemdir. Erken rezervasyon döneminde Kapadokya otelleri'ne rezervasyon yaptırarak uygun fiyatlı konaklama imkanı elde edebilirsiniz.

Yeme İçme

Turistik bir bölge olması sebebiyle Kapadokya’da her çeşit restoran bulmak mümkündür. Nevşehir Mutfağı’nda et tüketimi yaygındır. Yörede sebzeciliğe de önem verildiğinden sebze de yemeklerde bolca kullanılmaktadır. Bölge, şarapları ile de ünlüdür. Yörede kaliteli şarap üretimi de yapılmaktadır.

Gündüz Ne Yapmalı?

İlk olarak Peri bacalarının üzerinde yapılan balon turlarına katılabilirsiniz. Bu balon turları genelde sabah gün ışırken başlar.Balon turu sonrasında Göreme Açıkhava Müzesini gezebilirsiniz.Bölgeyi panaromik olarak görebileceğiniz bir diğer nokta ise Uçhisar kalesidir. Peribacalarının en yoğun olduğu bölgelerden biri Paşabuçağı’dır. Aynı zamanda bu bölgede Zelve Vadisi ve Zelve Açıkhava Müzesini gezebilir, Deve Kayasını görebilirsiniz. Diğer bir Açıkhava müzesi de Çavuşin’dedir.Gün içerisinde yapılabilecek bir diğer şey ise Avanos’taki çömlekçilere giderek, çömlek yapımını deneyimlemektir. Renkli Avanos sokaklarında gezerken Alaaddin Cami’ye ve Saruhan Kervansarayı’na da uğrayabilirsiniz.Ürgüp’teki Asmalı Konak özellikle Türk ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Ürgüp bölgesinde ziyaret edebileceğiniz bir diğer nokta ise Şarap üretim merkezleridir. Günbatımını en iyi izlenebileceği yer ise Ortahisar Kalesi’dir.Bunların yanı sıra Kapadokya bölgesinde çok sayıda yer altı şehirleri bulunur. Derinkuyu ve Kaymaklı en önemli olan yer altı şehirleridir. Bunun yanı sıra Özkonak yeraltı şehri de gezilebilir.Ihlara Vadisi özellikle doğa turizmini sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken noktalardan.Gülşehir’deki Açıksaray ve Mantarkaya ile Hacıbektaş’taki Hacı Bektaşı Veli Külliyesi de görebilecekleriniz arasındadır.

Gece Ne Yapmalı?

Kapadokya’da çok hareketli bir gece hayatından söz etmek mümkün değildir. Ancak otellerin bünyesindeki barlar ve turistik bölgelere yakın eğlence mekanları bulunabilir. Kapadokya’da gece hayatının en yoğun olduğu bölge Göreme’dir.

Alışveriş

Kapadokya’da alışverişin en önemli öğeleri olarak seramik, çanak, halı, kilim, şarap, küçük hediyelik eşyalar, antika eşyalar, altın ve gümüş mücevherleri sayabiliriz. Burada seramik ve çanak için en önemli yer kesinlikle Avanos’tur. Özellikle bu bölgede çıkan, eşi zor bulunan kızıl çamur ile yapılan testiler dünya çapında bir üne sahiptir. Bununla birlikte bu bölgenin en önemli ürünlerinden olan halılar için ise Göreme’de oldukça fazla sayıda seçenek bulmanız mümkündür. Göreme’de bu konuyla ilgili çok fazla sayıda dokuma atölyesi ve bu dokumaların satıldığı halı mağazaları yer almaktadır.Kapadokya bölgesi şarap üretimi ile de bilinen bir bölgedir. Burada yetişen oldukça lezzetli kırmızı üzümlerden yapılan kırmızı şaraplar oldukça önemlidir. Kapadokya’nın en önemli görsel öğesi olan Peri Bacaları şeklinde şişelerde de satılan bu şarapların en yoğun bulunduğu beldeler ise Ürgüp ve Uçhisar’dır. Kapadokya’nın birçok bölgesinde hediyelik eşyalar satan dükkânları bulmanız mümkündür. Özellikle Ürgüp ve Göreme’de sevdiklerinize hediye edebileceğiniz birçok ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Bununla beraber Avanos, Ürgüp, Göreme ve Ortahisar’da yer alan çarşılardaki mağazalarda birçok takı alternatifleri de yer almaktadır.

Festivaller

Kapadokya (1-2 Temmuz ~ Festival)
Bisiklet Yarışması

Kapadokya (10 Ağustos ~ Festival)
Refik Başaran Kültür ve Sanat Şenliği

Kapadokya (16-18 Ağustos ~ Festival)
Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri

Kapadokya (7-9 Eylül ~ Festival)
Avanos Uluslararası Turizm ve El Sanatları Festivali

Kapadokya (11-14 Ekim ~ Festival)
Şarap Yarışması

Kapadokya (11-15 Ekim ~ Festival)
Bağbozumu Festivali

Önemli Yerler

Peri Bacaları

Göreme Açıkhava Müzesi

Ortahisar Kalesi

Ürgüp Temenni Tepesi

Asmalı Konak

Uçhisar Kalesi

Çavuşin Açıkhava Müzesi

Zelve Açıkhava Müzesi

Avanos

Saruhan Kervansarayı

Ihlara Vadisi

Kaymaklı Yeraltı şehri

Derinkuyu Yeraltı şehri

Selime Köyü

Hacı Bektaşı Veli Külliyesi

Havaalanı Ulaşım

Nevşehir Kapadokya Havalimanı şehir merkezine 30 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından gerek Kapadokya’ya gerekse şehrin diğer bölgelerine giden çok sayıda özel servis ve otobüsler yer almaktadır. Buradan Kapadokya’ya ulaşım süresi 30-45 dakika arasında değişmektedir.

Şehir Arama

Kapadokya Otelleri

Kapadokya Turları