TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Nevşehir Şehir Rehberi

Nevşehir Foto Galeri

Genel Bilgi

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Nevşehir Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı, Ürgüp ve şehrin merkezi de içinde olmak üzere 8 tane ilçeye sahiptir. Eski adı Muşkara’dan yeni şehir anlamında Nevşehir olarak yeni ismini almıştır. Şehrin Kapadokya ve Peri bacaları ile ünü Dünya’ya yayılmıştır. Dünya’nın 8. Harikası Kapadokya seçilmiştir. Güneyinde Niğde, doğusunda Kayseri, Kuzeybatısında ise Kırşehir yer almaktadır. Rakım 1224 metredir. İlin plaka kodu ise 50’dir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür ve doğa turizmi, termal turizm

İklim

Karasal iklimin hâkim olduğu bir şehrimizdir. Yaz ayları sıcak geçmekte ve kuraklık olmakta, kış ayları ise çok yağışlı ve soğuk olmaktadır.

Ne zaman gidilir?

Nevşehir’e gitmek istiyorsanız eğer tercih edeceğiniz aylar Nisan ve Ekim ayları arası olursa eğer tüm güzelliklerini görebilirsiniz. Kış ayları çok fazla soğuk bir dönem geçirdiği için tavsiye edilmemektedir.

Yeme İçme

Nevşehir tarihi ve doğal güzelliklerinin meşhur oluşu kadar yemekleri ile de meşhurdur. Yemekler ağırlıklı olarak et üzerinedir. Ekmek yerine daha çok çörek ve yufka tercih edilmektedir. Mercimek, patates, nohut ve buğday çok kullanılmaktadır. En bilindik ve tadına baktın mı denecekler arasında kömbe, sütlü çorba, Nevşehir tavası, dıvıl, soğanlama, ağpakla, katma aşı meşhurdur.

Gündüz Ne Yapmalı?

Nevşehir’e geldiğiniz zaman mutlaka sabah balon turu yapmalı, yöresel yemeklerin tadına bakıp peri bacalarını görmelisiniz. Ayrıca Nevşehir tüm gün dolaşsanız 3 günde tamamlanabilmektedir. Gezilecek çok fazla yerleri olduğu için kalabalık bir gezi planınız olacaktır.

Gece Ne Yapmalı?

Gece hayatı daha çok Ürgüp’te vardır.

Alışveriş

El sanatları çok gelişmiştir. Çanaklar, çömlekler, kilimler, minyatür peribacaları, Kapadokya bebekleri çok meşhurdur.

Havaalanı Ulaşım

Nevşehir Kapadokya Havalimanı Nevşehir iline havayolu ulaşımı hizmeti vermektedir. Şehir merkezine uzaklığı 30 km, ilçenin merkezine uzaklığı ise 11 km’dir. Ulaşım ise otobüs, minibüs, taksi, dolmuş ile kolayca sağlanabilmektedir.

Şehir Arama

Nevşehir Otelleri

Nevşehir Turları

Nevşehir Uçak Bileti