Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
Öğrenci Pasaportu Nedir? Nasıl Alınır?

Öğrenci Pasaportu Nedir? Nasıl Alınır?

Yurt dışına çıkmak isteyen ve öğrenciliği devam eden 25 yaş altı kişilerin alabileceği, temeli bordo pasaporta (umumi pasaport) dayanan uluslararası kimlik belgesidir. Öğrenci pasaportunun bordo pasaporttan farkı harç bedelinin alınmamasıdır. Gerekli evrakları tamamlayan 24,5 yaşını doldurmamış her öğrenci, öğrenci pasaportu çıkartabilir. 2016 yılında düzenlenen 6663 sayılı kanunun 4. Maddesine dayanarak her öğrenci yurt dışına çıkış amacı ne olursa olsun öğrenci pasaportu çıkarabilmektedir.

Kimler Öğrenci Pasaportu Alabilir?

Milli eğitim kurumlarına bağlı kreşe giden çocuklar, ilkokul, lise öğrencileri ve 25 yaşını aşmamış tüm öğrenciler harçsız öğrenci pasaportu alabilir. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin ebeveynleri ile müracaat etmeleri gerekir. 

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Öğrenci pasaportu bordo pasaportun bir çeşididir, bu nedenle nüfus müdürlüğünden randevu alırken bordo pasaport seçeneğini işaretlemelisiniz. Online başvuru sırasında öğrenci pasaportu için ayrıca bir seçenek bulunmamaktadır. Randevu tarihinizde nüfus müdürlüğünde bulunarak görevli gişe memuruna öğrenci belgenizi göstererek harç ödemeden öğrenci pasaportu çıkarabilirsiniz. 

Öğrenci Pasaportu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nüfus müdürlüğüne başvuru yaptıktan sonra öğrenci pasaportu için gerekli belgeler listesini tamamlamanız gerekiyor. Bordo pasaport için gerekli belgelere ek olarak öğrenci belgesi ve harçsız pasaport dilekçenizi evraklarınız arasına eklemeniz gerekmektedir. Öğrenci pasaportu için gerekli belgeler;

  • Nüfüs kartınızın aslı (ehliyet kabul edilmez) 
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Defter ücreti
  • Öğrenci belgesi
  • Varsa eski pasaport

18 Yaşından Küçük Öğrenciler Harçsız Öğrenci Pasaportu Alabilir mi?

18 yaş altı öğrencilerden harç ücreti alınmasa da defter ücreti talep edilmektedir. 18 yaş altı öğrencilere en fazla 5 yıl süreyle öğrenci pasaportu verilmektedir. E-devlet ya da okuldan alınan öğrenci belgesi eşliğinde her iki ebeveyniyle birlikte nüfus müdürlüklerine başvuru yaptıklarında harçsız öğrenci pasaportu çıkarabilirler. 

18 Yaşından Büyük Öğrencilerin Öğrenci Pasaportları Ne Kadar Geçerlidir?

18 yaşından 25 yaşına kadar eğitiminizin devam edeceği süre kadar öğrenci pasaportu çıkarabilirsiniz. 18 yaşındaysanız ve öğrenciliğiniz 6 yıl daha devam edeceği öğrenci belgenizle ispat edilmişse 6 yıllık pasaport çıkarmanız mümkün. Öğrenci olma süreniz 2 yıl ise o zaman 2 yıllık pasaport alabilirsiniz. Eğer 24,5 yaşını doldurmadıysanız 6 aylık pasaport çıkarmanız da mümkün. 

Öğrenci Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Tüm pasaportların çıkış süresi yurt içinde geçerli olmak üzere 5-7 gün arasındadır. Yurt dışındaki Tür vatandaşı içinse bu süre 7-10 iş günüdür. Pasaportunuz basıldıktan sonra PTT aracılığı ile beyan edilen adrese teslim edilmektedir. 

Öğrenci Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Öğrenci pasaportu çıkarırken harç bedeli ödenmemektedir, sadece defter bedeli ödemesi yapılmalıdır. 2022 yılı itibariyle pasaport defter bedeli 225,00 TL’dir. 25 yaşından büyük öğrenciler ise bordo pasaport harç bedeli ve defter bedeline tabi tutulmaktadır.


 

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+