Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler 2022

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler 2022

Son yıllarda tatil masrafını en aza indirmek isteyen ve farklı yerler görmeyi bir tutku haline getiren tatil severlerin en çok araştırdığı konuların başında pasaportsuz gidilen ülkeler geliyor. Türk vatandaşlarının pasaportsuz gidebileceği ve vizesiz seyahat edebileceği ülkelerin listesi henüz çok uzun değil. Ancak bu ülkelere giderken pasaport almanız, vize almanız ve bunlara ekstra bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ülkemizin herhangi bir şehrine gider gibi yurt dışına gidebilmeniz kimlikle gidilebilen ülkeler sayesinde mümkün. 2022 pasaportsuz gidilen ülkeler Ukrayna, KKTC, Gürcistan, Azarbaycan ve Moldova.

  • Ukrayna

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ukrayna’ya pasaportsuz ve vizesiz gidebilir. 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı olarak Ukrayna’ya gitmek için vize ve pasaport almanıza gerek yok. Ukrayna’ya pasaportsuz gidecekseniz yeni tip çipli ve biyometrik fotoğraflı kimlik kartınızın olması gerekmektedir. Ukrayna para birimi Ukrayna Grivnası’dır ve 1 Grivna yaklaşık 0,47 Türk lirasına eş değerdir. Uygun fiyatlı yurt dışı tatili için Ukrayna’yı tercih edebilirsiniz. Uçakla 2 saat içerisinde Ukrayna’ya ulaşmanız mümkün. Ukrayna’nın en popüler şehirleri ise Kyiv ve Lviv’dir. 180 günü aşan seyahatlerde Ukrayna vizesi almanız ve pasaport çıkarttırmanız gerekmektedir. 

Ukrayna'ya uygun fiyata gitmek ve doğal güzelliklerini, eğlence hayatını ve tarihi noktaları keşfetmek için Ukrayna turları arasından size en uygun tarihli programı seçebilirsiniz.

  • KKTC 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından pasaport ve vize istemiyor. Kıbrıs’ta tatil yapmak için pasaport ve vize almadan ülkeye gidebilirsiniz. Kıbrıs sınır kapısında yeni tip çipli kimlik kartınızı göstererek alabileceğiniz ufak bir kâğıtta polis memurunun verdiği ülkeye giriş belgesini kaybetmemeniz gerekiyor. Kıbrıs Lefkoşa, Girne, Gazi Magosa, Güzelyurt gibi ilçeleriyle ünlü. Özellikle Girne ve Magosa deniz tatili yapmak ve Akdeniz’in en güzel koylarında yüzmek için tercih edebileceğiniz şehirlerden. Türkiye’den 1 saat 20 dakika içerisinde KKTC Ercan Havalimanı’na ulaşmanız mümkün. 

  • Gürcistan

Gürcistan’a pasaportsuz ve vizesiz gidebilirsiniz. 1 yıla kadar pasaport ve vize almanıza gerek olmayan Gürcistan’ın en önemli şartı ise yeni tip kimlik kartınızın olmasıdır. Ülkede daha fazla konaklama yapacaksanız mutlaka Gürcistan oturum izni almanız gerekmektedir. Gürcistan’a Sarp sınır kapısından giriş yapabilir veya uçakla Batum’a gidebilirsiniz. Ülkemizde Doğu Karadeniz turu yapanların mutlaka Gürcistan’ı da ziyaret etmesini tavsiye ederiz. Ülkede mutlaka görmeniz gereken şehirler ise Batum ve Tiflis’tir. TC. Dış İşleri Bakanlığı resmî web sitesinde Gürcistan hakkında önemli bir uyarı mevcuttur. Gürcistan’da güvenliğinize dikkat etmeniz, emanet paket gibi şeyler almamanız ve dolandırıcılara karşı dikkatli olanız gerektiği ibaresi yer almaktadır. Ülkenin dili Gürcüce, para birimi ise Gürcistan Larisi’dir. Bugün 1 Gürcistan Larisi yaklaşık 4,5 Türk lirasıdır. 

  • Moldova

Moldova ve Türkiye arasında imzalanan anlaşma ile iki ülke vatandaşları pasaportsuz olarak turistik amaçlı ülkeye giriş yapabilir. 90 güne kadar vize şartı bulunmayan Moldova’ya giderken yeni tip çipli kimlik karınız, gidiş dönüş uçak biletiniz, otel rezervasyonunuzu ibraz eden belge ile Moldova’ya giriş yapabilirsiniz. Moldova’da konuşulan dil Rumence ve Rusça’dır. Para birimi ise Moldova Leyi’dir. 1 Moldova Leyi 0,76 Türk Lirasına eşittir.

  • Azerbaycan

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir anlaşma ile Azerbaycan ve Türkiye arasındaki vize ve pasaport şartı kaldırılmıştır. 90 güne kadar yapılacak turistik seyahatlerde iki ülke vatandaşlarından vize, pasaport istenmemektedir. Azerbaycan’a girişte de yine çipli ve fotoğraflı kimlik kartı göstermek mecburidir. Azeri Türkçesi konuşulan ülkede kolaylıkla anlaşmak mümkün. Ülkenin para birimi Azerbaycan Manatı’dır. 1 Azerbaycan Manatı 7,99 Türk lirasına eşittir. 

  • Yurt Dışına Pasaportsuz Nasıl Çıkılır? 

Türkiye’den çıkarken öncelikli yurtdışı çıkış formunu doldurmalısınız. Ardından yurtdışı çıkış harcını yatırarak çıkış belgenizi alabilirsiniz. Gittiğiniz ülkeye giriş esnasında polis tarafından size verilen damgalı giriş belgesini Türkiye’ye dönene kadar saklamanız gerekmektedir. Ayrıca pasaportsuz gidiş anlaşması olan ülkeler sizden gidiş dönüş uçak biletini ve konaklama yerinizi gösteren belgeyi isteme hakkına sahiptir. Pasaportsuz kimlikle gidilen ülkeler aynı zamanda vizesiz ülkeler listesinde yer alan ülkelerdir. Ancak vizesiz ülkeler pasaportsuz gidilen ülkelere göre çok daha fazladır. 
 

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+