Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
Vizesiz Ülkeler

Vizesiz Ülkeler

Dünyanın dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen, coğrafyası ve tarihiyle hayranlık uyandıracak pek çok ülke var. Keşke bütün bu ülkelere serbestçe gitme özgürlüğümüz olsaydı ancak; Türk vatandaşlarının Türkiye’de bir şehre gidiyormuş gibi kalkıp gidebileceği vize istemeyen ülkeler de bulunuyor. Balkanlar’da, Avrupa, Amerika, Asya hemen hemen tüm kıtalarda sadece bir valiz, uçak bileti ve pasaportunuzu alarak gidebileceğiniz ülkeler mevcut. Vizesiz gidilen ülkelere seyahat etmeden önce pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi olduğunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Vizesiz seyahat edeceğiniz ülkelerin kaç gün vizesiz seyahate izin verdiğini de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Vizesiz ülkeler listemizde yer alan ülkelerle Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti anlaşması mevcuttur. Bu ülkelerin haricinde sınır kapısında vize uygulaması olan ülkelerin detaylı listesine “sınır kapısında vize” yazımızdan ulaşabilirsiniz. Vizesiz ülkelere gitmek için ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazımızı okuyarak uygun fiyatlı tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. İşte vizesiz ülkeler listesi; 

Vizesiz Ülkeler Listesi
Ülke Süre Ülke Süre Ülke Süre
Arjantin 90 gün Fiji 90 gün Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) 90 gün
Arnavutluk 90 gün Filipinler 30 gün Kosova 90 gün
Azerbaycan 90 gün  Filistin - Kosta Rika 90 gün
Bağımsız Samoa 90 gün Gana 90 gün Kuzey Makedonya 90 gün
Bahamalar 90 gün Guatemala 90 gün Lübnan 90 gün
Barbados 6 ay Gürcistan 1 yıl Makao  30 gün
Belarus 30 gün Honduras 90 gün Malezya 90 gün
Belize 90 gün Hong Kong  90 gün Mauritius 30 gün
Bolivya 90 gün İran 90 gün Moğolistan 30 gün
Bosna-Hersek 90 gün Jamaika 90 gün Moldova 90 gün
Botsvana 90 gün Japonya 90 gün Nikaragua 90 gün
Brezilya 90 gün Karadağ 90 gün Özbekistan 30 gün
Brunei 30 gün  Katar 90 gün Panama 6 ay
Dominika 21 gün Kazakistan 30 gün Paraguay 90 gün
Ekvator 90 gün Kırgızistan 90 gün Peru 90 gün
El Salvador 90 gün KKTC 90 gün Sao Tome ve Principe 15 gün
Endonezya 30 gün Kolombiya 90 gün Sao Tome ve Principe 90 gün
Fas 90 gün Kongo Cumhuriyeti 90 gün St. Lucia 6 hafta
Singapur 90 gün Sırbistan 90 gün Seyşeller 90 gün
Sri Lanka 30 gün Suriye 90 gün Şili 90 gün
Tayland 30 gün Tonga 30 gün Trinidad-Tobago 30 gün
Tunus 90 gün Tuvalu 30 gün Uganda 90 gün
Ukrayna 90 gün Uruguay 90 gün Ürdün 90 gün
Vanuatu 30 gün Venezuella 90 gün Zambiya 90 gün

 

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Vizesiz seyahat edebileceğiniz Avrupa ülkeleri tarihi ve coğrafi güzellikleriyle oldukça cezbedici özellik taşıyor. Osmanlı döneminden de mimari yapılar taşıyan özellikle Balkan coğrafyasındaki ülkeler kültür turu yapmak isteyen seyahat severlere ilk önerimiz olacak. Vizesiz Avrupa ülkeleri 2020 listesi;
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: Her mevsim deniz tatiline uygun iklimiyle Türk turistlerin akın ettiği KKTC’ye vizesiz ve pasaportsuz olarak seyahat edebilirsiniz. Pasaportsuz kimlikle gidilen ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı olan KKTC’de tarihi ve doğal güzellikleri de keşfedebilirsiniz.

  • Arnavutluk: Avrupa’da vizesiz gezilecek yerler deyince akla ilk gelen ülkelerden olan Arnavutluk’un başkenti Tiran’a İstanbul’dan 1,5 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsiniz. 90 gün boyunca vizesiz olarak ülkede turistik amaçlı konaklayabilirsiniz. Para birimi olarak Arnavutluk Liki kullanan ülkenin en gözde şehirleri ise Ohri, Saranda ve Dıraç.

  • Sırbistan: Tarihi ve doğal güzellikleri, uygun fiyatlı tatil imkanıyla Sırbistan, Avrupa’da görmeniz gereken ülkeler arasında en üst sıralarda yerini alıyor. 420 yıl Osmanlı hakimiyeti altında kalan Sırbistan’da pek çok hamam, camii, kilise, katedral görmek mümkün. Vizesiz gidilecek ülkeler arasında bulunan Sırbistan’da 90 güne kadar turistik amaçlı konaklayabilirsiniz.

  • Ukrayna: Doğu Avrupa’nın en gözde ülkelerinden biri de Ukrayna. Dolu dizgin gece hayatıyla ön plana çıkan şehri Kiev, sakinliği ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken Odessa ve doğal güzellikleri, tarihi yapılarıyla turistleri cezbeden pek çok şehri görmek için Ukrayna’ya seyahat etmelisiniz. Vizesiz gidebileceğiniz Ukrayna’da 90 güne kadar turistik amaçlı seyahat edebilirsiniz. 

  • Karadağ: Mavi ve yeşilin kıyısında kurulan ülke Karadağ… Oldukça ufak olan bu ülkede yine Osmanlı’nın izlerini görmek mümkün. Başkenti Podgorica şehri olan ülkenin diğer bir önemli şehri ise Bar. Tarihi güzelliklerin yanı sıra Karadağ , deniz ve uzun kumsalların da adresi olarak dikkat çeliyor. Hem tarihi yerleri görmek hem de deniz tatili yapmak isterseniz 90 güne kadar Karadağ’da konaklayabilir, vize istemeyen ülkeler listesinin yakın adreslerini de gezebilirsiniz. 

  • Moldova: Denize kıyısı olmayan Doğu Avrupa ülkesi Moldova, tarihi ve doğal güzellikleriyle keşfedilmesi gereken ülkelerden biri. Pek çok katedral ve müzeye ev sahipliği yapan ülkede Puşkin, sürgün yıllarını geçirmiş. 90 gün boyunca vizesiz seyahat edebileceğiniz Moldova’da Dinyester Vadisi ve karlı dağlar en güzel fotoğrafların çekilebileceği bölgeler arasında yer alıyor.

  • Makedonya: Osmanlı mimarisinin izlerini diğer Balkan ülkeleri gibi günümüze kadar taşıyan vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerden biri de Makedonya’dır. Tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra eğlence hayatının da dolu dizgin yaşandığı ülke, kayak tatili için kış aylarında sıklıkla tercih ediliyor. Üsküp, Ohri gibi bölgeleri mutlaka görülmesi gereken şehirleri arasında yer alıyor. Makedonya’ya yapılan turistik seyahatler 90 güne kadar vizesiz!

  • Belarus-Beyaz Rusya: Kuzey Avrupa’nın en güzel ülkelerinden olan Beyaz Rusya’ya, 90 güne kadar vizesiz seyahat etmeniz mümkün. Doğa harikası olan ülkenin denize kıyısı bulunmasa da 11000 gölü ve büyük Avrupa nehirlerinin ülkeden geçmesiyle %40’lık ormanlık alana sahip. Büyük nehirler, parklar, göller ve ormanlar içerisinde huzurlu bir Avrupa tatili için Beyaz Rusya’yı tercih edebilirsiniz. Haziran ayında başkent Minsk’te gerçekleşen Beyaz Geceler festivalini de kaçırmamalısınız!

  • Kosova: Osmanlı’nın en belirgin izlerini taşıyan ülke, 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti. Balkanların en güzel ve tarih kokan ülkesinde hala bağımsızlık mücadelesinden kalma izleri görmek mümkün. Bunların yanı sıra kullas adını verdikleri taş evleri, Sırp Ortodoks Kilisesi Kosova’nın tarihi değerleri arasında yer almaktadır. Kosova’ya yapacağınız turistik seyahatlerde 90 güne kadar vize almanıza gerek yoktur.

  • Andorra: Fransa ve İspanya arasında kalan Andorra, denize kıyısı olmayan Güney Batı Avrupa ülkelerinden biri. Ülkemizde adı çok duyulmasa da vizesiz gidilebilen Andorra’da kış tatili yapmak mükemmel bir deneyim olacaktır. Profesyonel kayak pistleri Andorra’nın en cezbedici turizm faaliyetlerindendir. Ülkede henüz bir havalimanı yok bu nedenle ilk olarak İspanya ya da Fransa’ya gitmeniz ardından Andorra’ya kara yolu ile ulaşım sağlamanız gerekmektedir. Andorra’da 90 gün boyunca vizesiz olarak konaklayabilirsiniz.

  • Gürcistan: Hem pasaportsuz hem de vizesiz gidilebilen ülkelerden biri olan Gürcistan, ülkemizin sınır komşularından biri. Eğlenceli gece hayatıyla tanınan başkent Batum’da gezilecek ve görülecek de pek çok destinasyon mevcut. 365 gün boyunca turistik amaçlı vizesiz olarak Gürcistan’da konaklayabilirsiniz.

Vizesiz Gidilen Okyanusya Ülkeleri

Okyanusya, Büyük Okyanus’a dağılmış adalardan ve Avusturalya’dan oluşan coğrafi bölgeye verilen genel bir isimdir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’un kesişme noktalarında bulunan bu bölge cezbedici doğal güzelliği ile özellikle balayı tatillerinin vazgeçilmez destinasyonudur. Vizesiz gidebileceğiniz Okyanusya ülkeleri olduğu gibi sınır kapısında vize alabileceğiniz ülkelerde bulunuyor. Vizesiz Okyanusya ülkeleri;

Vizesiz Okyanusya Ülkeleri
Ülke Süre
Cook Adaları 31 gün
Fiji 120 gün
Mikronezya 30 gün
Niue 30 gün
Palau 30 gün
Samoa 60 gün
Vanuatu 30 gün

 

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+