TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
Vize Sponsoru Nedir?

Vize Sponsoru Nedir?

Vize sponsoru, geliriniz yoksa yurtdışında bulunduğunuz süre boyunca giderlerinizi karşılayacak kişilere denir. Yurtdışı seyahatine çıkacak kişiler çalışan, emekli ya da çiftçi değilse veya öğrenciyse ve gelir belgesi gösteremiyorsa onların yol masraflarını ve yurtdışında bulundukları süre içindeki giderlerini karşılayacak vize sponsorlarına ihtiyaçları vardır. Eğer son 3 aya ait banka hesap bilgilerinizde bir hareket yoksa, banka hesabınızda vize almak için yeterli bakiye bulunmuyorsa vize sponsoru bulup, vize işlemlerinizi yaparken sponsorluk dilekçenizi de vize evrakları arasına koymalısınız.

Kimler Vize Sponsoru Olabilir?

Vize sponsorluğu kabul şartları ülkeler arasında farklılık gösterebiliyor. Bazı ülkeler sadece birinci dereceden akrabaları ve yasal velileri vize sponsoru olarak kabul ederken bazı ülkeler ise ikinci ve üçüncü dereceden akrabaların vize sponsorluğunu kabul edebiliyor. Schengen vizesi başvurusu yapacak kişiler, Schengen ülkelerinin sadece birinci derece akrabaların ve yasal velilerin vize sponsorluğunu daha güvenli bulduğunu bilmeliler.

Vize Sponsorluğu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize başvurunuz sırasında sizden vize sponsoru talep edildiyse aşağıdaki evrakları eksiksiz olarak vize sponsorunuzun tamamlaması gerekiyor. Vize sponsorluk evrakları;

  1. Islak imzalı sponsorluk dilekçesi,
  2. İş evrakları (maaş bordrosu, banka hesap hareketleri)
  3. Maddi durum gösteren belgeler (tapu, ruhsat, banka hesap dökümü vs.)
  4. Vukuatlı nüfus kayıt örneği 
  5. İmza sirküleri

Vize Sponsor Dilekçesi Örneği

(ülke)( İstanbul/Ankara ) Konsolosluğuna;


Kızım/oğlum Ad Soyad’ın aa.bb.cccc-xx.yy.zzzz tarihleri arasında ülkenize yapacağı seyahat sırasında oluşacak tüm masrafları tarafımca karşılanacaktır. Gereğinin yapılmasını önemle arz ederim.
                             

                                                                                                                                                     İsim Soyisim
                                                                                                                                                                 İmza

Vize Sponsoru Olmadan Schengen Vizesi Alabilir miyim?

Vize sponsoru birinci dereceden akrabalarınız ya da ebeveynleriniz olamıyorsa seyahat edeceğiniz ülkede yaşayan bir tanıdığınız varsa size davetiye gönderip, ülkede kaldığınız süre boyunca masraflarınızın kendisi tarafından karşılanacağını beyan edebilir. Bu durumda size sponsor olacağı için başka bir sponsor aramanıza gerek kalmayacaktır. Eğer bankada kendinize ait yüklü miktarda paranız mevcutsa yine vize sponsoruna gerek kalmayabilir.

Öğrenci Vizesi Alırken Vize Sponsoru Olması Gerekiyor mu?

Öğrenci vizesi başvurusu yaparken gerekli evrakları tamamladıktan sonra vize sponsorunuzun bildirildiği dilekçeyi de başvuru evraklarınız arasına koymalısınız. Eğer masraflarınız aldığınız burs sayesinde karşılanacaksa bursluluk belgesi almanız gerekir. Ebeveynleriniz emekliyse ve vize sponsorunuz emekli biri olacaksa emekli maaşını teminat gösterebilirsiniz.
 

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+