Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
E-vize

E-vize

E-vize nedir?

E-vize son yıllarda ülkelerin turistlere uyguladıkları en büyük kolaylıklardan. E-vize uygulaması ile online olarak vize başvurusunda bulunabiliyor, seyahat izninizin dökümünü alabiliyorsunuz. Bugün yirmi beşe yakın ülkeden online vize başvurusu ile turist vizesi almak mümkün. E- vize sayesinde birçok belge toplamaktan ve zaman kaybından da kurtulabiliyorsunuz. Havalimanından ve sınır kapılarından alabileceğiniz kapıda vize uygulamasına alternatif olabilecek online vize ile uzun kuyruklar beklemenize de gerek kalmıyor.

E-vize nasıl alınır?

E- vize ile şu an için sadece turist olarak ülkeleri ziyaret edebiliyorsunuz. Çalışma ve öğrenci vizesi almak için yine ülkelerin büyük elçiliklerine ve konsolosluklarına başvuruda bulunarak vize almanız gerekiyor. Eğer turist vizesi almaya karar verdiyseniz öncelikle gideceğiniz ülkenin e-vize verip vermediğini kontrol etmelisiniz. Resmi internet adreslerinde gerekli belgelerin listeleri de bulunacaktır. Talep edilen belgeler ülkeden ülkeye değişiklik göstereceği için mutlaka ülkelerin konsolosluk sayfalarından tam evrak listesini almayı ihmal etmeyin.

Pasaport bilgilerinizi girdikten sonra banka kartı veya kredi kartı ile vize harç ücretini yatırmanız gerekiyor. Vize ücretini ödeyerek e-vize belgenizin çıktısını alabilir, seyahat hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

E-vize / Online vize veren ülkeler hangileridir?

Online vize veren ülkeler her geçen yıl artmaya devam ediyor. 2020 yılı itibariyle turistik seyahatler ve iş seyahatleri için 24 ülkeden online vize almak mümkün. E-vize veren ülkeler;

 

Türkiye

ABD

Sri Lanka

Bahreyn

Hindistan

Kuveyt

Kenya

Yeni Zelanda

Uganda

Birleşik Arap Emirlikleri

Ermenistan

Gürcistan

Malezya

Moldova

Myanmar

Ruanda

Singapur

São Tomé ve Príncipe

Zambiya

Gabon

Yeşil Burun Adaları

Saint Kitts ve Nevis

Zimbabve

Özbekistan

 

E-vize ücreti ne kadar?

E-vize ücretleri, vize alacağınız ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Vatandaşı olduğunuz ülkenin diğer ülkelerle yapmış olduğu vize anlaşmaları sonucunda hiçbir ücret ödemeden de online vize alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Türkiye ve Kuveyt arasında vize ücreti muafiyeti bulunuyor. Kuveyt’ten e-vize alırken herhangi bir ücret ödemeden online vize belgenizi indirebilirsiniz.

Rusya E-vize Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya arasında 2019 yılında yapılan vize anlaşması ile Türk vatandaşları e-vize alarak Rusya’nın St. Petersburg ve Leningrad bölgelerine turistik gezi amaçlı gidebilecektir. En fazla 8 gün alınabilen Rusya e-vizesi sadece St. Petersburg ve Leningrad şehirlerine yapacağınız gezilerde geçerlidir. Rusya’da daha fazla kalacaksanız ya da başka şehirlere de ziyaret gerçekleştirecekseniz standart Rusya vize başvurunda bulunmanız gerekmektedir.

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+