Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi Nedir?

İngiltere vizesi, Birleşik Krallık olarak bilinen İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e seyahat etmek isteyenlerin İngiltere konsolosluklarından alması gereken izin belgesidir. İngiltere’ye eğitim, turist ve iş gezileri amacıyla gitmek istediğinizde gerekli belgeleri tamamlayarak çeşitli illerde bulunan İngiltere konsolosluğu ve büyük elçiliklerine başvuruda bulunmalıdır. Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen vizesi ile İngiltere’ye gitmem mümkün değil. Aynı şekilde İngiltere vizesi ile Schengen vizesinin geçerli olduğu ülkelere giriş yapmanız da mümkün olmuyor.

İngiltere üzerinden aktarma yaparak diğer ülkelere gidecek olan yolcular 24 saatten fazla İngiltere’de kalacaklarsa transit vize başvurusu yapmalıdır. Aktarma bekleme süresi 24 saatten az olan yolcular transit vizeden de muaf tutulur. İngiltere vizesiyle Kuzey İrlanda’ya giriş yapabilirsiniz ancak İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat etmeniz mümkün değil.

İngiltere Vize Çeşitleri

Birleşik Krallık’a yapacağınız seyahatin türüne göre vize başvurusunda bulunmalısınız. Turistik, iş seyahati, eğitim, aile ziyareti gibi nedenlerle İngiltere’ye gitmek istiyorsanız bu kategorilere uygun belgeleri hazırlayarak vize başvuru yapmalısınız. İngiltere vize çeşitleri;

  • İngiltere Turistik Vizesi
  • İngiltere Aile Ziyareti Vizesi
  • İngiltere Ticari Vizesi
  • Tıbbi Tedavi Vizesi
  • İngiltere Öğrenci Vizesi
  • Çalışma Vizesi
  • Yerleşme Vizesi

İngiltere Turist Vizesi

Öncelikle İngiltere Konsolosluğu resmi internet sitesinden bir kullanıcı girişi oluşturmanız gerekiyor. Bu kullanıcı girişinden online olarak vize başvuru formunu doldurmanız ve vize ücretini ödemeniz gerekli. Sistem genel olarak bir hafta-10 gün sonrası için size vize randevusu tanımlıyor. Eğer daha yakın bir zaman için randevu almak istiyorsanız ek ücret ödemeniz gerekli. Online randevu alarak tüm belgelerinizi eksiksiz olarak İngiltere konsolosluğunun belirlediği resmi aracı kuruma götürmeniz ve vize talebinde bulunmanız gerekiyor. Kendiniz konsolosluğa gidip vize talebinde bulunamıyorsanız. Mutlaka İngiltere Konsolosluğu’nun atadığı aracı kurumlara müracaat etmeniz ya da tatilsepeti aracılığı ile vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

Türkiye’de Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi’nin belirlediği 7 farklı ilde aracı kurum buluyor. Aracı kurumların bulunduğu iller; Adana, Ankara, Antalya, Gaziantep, Bursa, İstanbul ve İzmir.

Turistik vize talebinde bulunduğunuzda hiçbir ticari amaçla ülkeye giriş yapmanız mümkün değil. Turisttik vize alırken pasaportunuzun en az 6 aylık olması ve boş 2 sayfası bulunması gerekiyor. Tüm belgelerin İngilizce hazırlanması ya da yeminli tercümanlar tarafından çevrilmiş onaylanmış olması gerekiyor.

İngiltere turistik vize için gerekli evraklar nelerdir?

İngiltere vizesi gerekli evrakları almadan önce almak istediğiniz vize türünü belirlemelisiniz. Seyahat amacına yönelik vize talebinde bulunmak vizenin daha kolay çıkmasını sağlayacak etmenlerdir. İngiltere vizesi için gerekli olan evraklara ek olarak konsolosluk yetkilileri gerekli gördükleri durumlarda sizden ek evrak talebinde bulunabilirler.

İngiltere vizesi için gerekli belgeler;

Pasaport aslı

Bilgi formu (pasaportun alınacağı ptt şubesi mutlaka yazılmalıdır)

Yeni çekilmiş 5.5x5.5 ölçülerinde biyometrik fotoğraf

Şirket antetli kâğıda hangi tarihte işe başladığını, hangi pozisyonda çalıştığını, seyahat amacını, seyahat tarihleri arasında izinli olduğunu gösteren ilgili makama yazılmış vize talep dilekçesi. Dilekçede mutlaka imza yetkilisinin mührü olmalıdır ve adı soyadı tamamen okunaklı olmalıdır.

İlgili makama yazılmış şahsi vize talep dilekçesi

Şirketin imza sirküleri fotokopisi

Faaliyet belgesi

SSK işe giriş belgesi

Ticari sicil gazetesinin fotokopisi

Son 3 aylık maaş bordrosu

SSK hizmet dökümü

Güncel tarihte minimum 11.000 TL bakiyesi bulunan, geriye dönük son 6 aylık hesap hareketli banka hesap dökümü. Hesap dökümünde her sayfanın ıslak imza ve kaşeli olması gereklidir ve imzalayan banka memurunun imza sirküsü de olmalıdır.

T.C Kimlik numarası yazılı nüfüs cüzdan fotokopisi

Evli olan yolculardan Evlenme cüzdanı fotokopisi ya da bu bilgilerin hepsini içeren Nüfus dairesinden alınmış yeni tarihli Nüfus kayıt örneği istenmektedir.

Konfirmeli otel ve uçak rezervasyonu

Seyahat sigortası poliçesi

İkametgâh belgesi

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Not: Esnaf sanatkârlar ve serbest meslek sahihleri bu belgelere ek olarak son dönem vergi levhası fotokopisini de belgeler arasına eklemelidir.

Avukat, doktor, eczacı, mimar ve mühendisler bağlı bulundukları odalardan faaliyet belgesi almaları gerekmektedir.

Ev hanımlarının tüm masrafları eşleri tarafından karşılanacağına dair ilgili makama yazılmış sponsorluk dilekçesi vermeleri gerekmektedir.

Dilerseniz tatilsepeti aracılığı ile vize işlemlerinizi zorluk çekmeden kolay bir şekilde yürütebilirsiniz. Vize işlemleri tatilsepeti aracılığı ile yapıldığında ücretlendirme farklı olacaktır.

İngiltere Çalışma Vizesi

Birleşik Krallık çalışma izni almak istiyorsanız iki tür vize bulunuyor. Bunlardan ilki Tier 2 bir diğeri ise Tier 5 olarak isimlendiriliyor. Tier 2 vizesi genel çalışma vizesi olarak görülüyor. Genel çalışma vizesine sahip olanlar haftada 20 saati geçmeyecek şekilde İngiltere’de faaliyet gösteren aynı sektörden başka bir şirkette ek iş yapabilir ve ailesini yanında götürmek için başvuruda bulunabilir.

Tier 5 vizesi ise geçici çalışma vizesi olarak işlev görüyor. 12-24 ay süreyle çalışma izni isteyenler bu vizeye başvuru yapabilir. Din adamları, sporcular, sanatçılar, Erasmus öğrencileri, vakıflarda çalışanlar çalışma izni için Tier 5 vizesine başvurabilir.  Tier 5 vizesinde de 20 saati geçmeyecek şekilde aynı sektörden bir firmada çalışabilir, aile üyelerinizi yanınızda getirebilirsin. Ancak her bir aile üyesi için bankada her ay hesabınızda olacak olan konsolosluğun belirlediği miktarda para olmalıdır.

İngiltere Vize Ücretleri ne kadar?

İngiltere vize ücreti alacağınız vize türüne göre farklılık gösteriyor. Vize süresi de ücreti etkileyen faktörler arasında bulunuyor. Vize başvurusunda bulunmadan önce mutlaka İngiltere vize türünü doğru olarak belirlemelisiniz, aksi taktirde hem vize başvurunuz olumsuz sonuçlanacak hem de yatırdığınız ücret geri ödenmeyecektir.

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+