Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
×
Şehir bilgisi görmek için lütfen aktif bir şehir seçin.
Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport) Nedir? Kimlere Verilir?

Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport) Nedir? Kimlere Verilir?

Yalnızca Dışişleri Bakanlığı tarafından TBMM üyelerine, bakanlara, belediye başkanlarına, orgenerallere, valilere ve bunlar gibi üst düzey devlet yöneticilerine görev süreleri boyunca verilen pasaport türüdür. Siyah pasaport almak için hiçbir harç bedeli ödenmemektedir. Siyah renkte olması nedeniyle siyah pasaport olarak da adlandırılan pasaport türü 28 sayfadan oluşmaktadır.

Siyah Pasaport Kimlere Verilir?

Siyah pasaport devletin üst düzey kademelerinde görev yapan kişilere ve belirli şartlara sahip olan ailelerine verilmektedir. Diplomatik pasaport;

 • TBMM üyeleri,
 • TBMM üyesi olmayan bakanlar,
 • Orgeneraller,
 • Oramiraller,
 • Eski cumhurbaşkanları,
 • Bakanlık Müsteşarları,
 • Diyanet İşleri Başkanı,
 • Büyükşehir Belediye Başkanları, 
 • Valiler,
 • Cumhuriyet başsavcıları,
 • Eski başbakanlar ve dışişleri bakanları,
 • Anayasa mahkemesi başkanı ve üyeleri
 • Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genelkurmay birinci ve ikinci başkanları, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi,
 • Yabancı devletlere göreve gönderilenler,
 • Siyasi kuryeler vb statüde görev yapanlar, 
 • Ateşeler ve müşavirler, 
 • Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri,
 • Büyükelçiler,

Diplomatik pasaport alma hakkına sahiptir. Ayrıca siyah pasaport hak sahiplerinin görev süreleri boyunca eşleri, 18 yaşını doldurmamış çocukları, 18 yaşını geçmiş 25 yaşını doldurmamış öğrenimi devam eden evlenmemiş çocukları da siyah pasaport alma hakkına sahiptir. Diğer pasaport türleri arasında olan Yeşil pasaport ve gri pasaport ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Siyah Pasaport Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Diplomatik pasaport almak için Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden gerekli belgelerle birlikte online olarak diplomatik e-pasaport ön başvuru yapabilirsiniz. Siyah pasaport için gerekli belgeler ve başvuru formunda dikkat edilmesi gereken unsurlar;

 • Diplomatik pasaport başvuru formu Dışişleri Bakanlığı e-pasaport bölümüne girilerek sistem üzerinden tamamlanarak bir çıktısı alınmalıdır. Başvuru yapılacak her kişi için ayrı form doldurulması gereklidir. Başvuru kağıtları barkodlu olduğu için kişiye özeldir, çoğaltılamaz ve başkası adına kullanılamaz.
 • Başvuru formu kimlik bilgileri bölümü eksiksiz olarak doldurulmalı ve nüfus kartınızda yazan bilgilerle birebir uyuşmalıdır.
 • Başvuru sahibi diplomatik pasaport hakkını aile üyelerinden biri sayesinde kazanmışsa, asıl hak sahibinin bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak bildirmelidir.
 • Başvuru formu üzerinde bulunan imza kutusu alanına elektronik imza değil, ıslak imza atılmalıdır. İmzanızın kutu alanından taşmamasına dikkat etmelisiniz. Başvuru yapılan kişi 12 yaşından küçükse imza alanı boş bırakılmalıdır. 
 • Başvuru kâğıdı üzerinde bulunan barkod alanı asla değiştirilmemeli, karalanmamalı ve zarar görmemelidir aksi halde başvurunuz geçersiz sayılacaktır. 
 • Görev atama belgeleri başvuru formuna eklenmelidir.
 • Başvuru sırasında nüfus cüzdanınız yanınızda olmalı ve mutlaka üzerinde TC kimlik numaranız yazılı olmalıdır.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf da başvuru sırasında belgeleriniz arasında yer almalıdır.
 • Diplomatik pasaport defter bedelinin Türkiye İş Bankası Dışişleri Bakanlığı hesabına yatırıldığına dair dekont (PDGY / e-PASAPORT HESABI: 4368 20318) başvuru belgeleriniz arasında bulunmadır. 
 • Başvuru formunu online olarak sistem üzerinden dolduran ve gerekli belgeleri tamamlayan kişiler Dışişleri Bakanlığı’na giderek birebir müracaat yapmaları gerekmektedir.
 • Başvurusu kabul olan diplomatik pasaport sahiplerine Dışişleri Bakanlığı tarafından pasaportları teslim edilmektedir.

Diğer özel durumlar ve gerekli evraklar için Dışişleri Bakanlığı e-pasaport sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diplomatik Pasaport Sahibi Kişilerin Hakları Nelerdir?

Pasaport türleri arasında almanın en zor olduğu pasaport türü siyah pasaporttur. Siyah pasaport sahipleri pek çok avantaja sahiptir. Siyah pasaport sahiplerinin hakları; pek çok ülkeye göre süreleri boyunca vizesiz giriş hakkına sahip olmaları, pasaport harç bedeli ödememeleri, siyah pasaport imkanlarından ailelerinin de yararlanmaları avantajlar arasında gösterilebilir. 

Siyah Pasaporta Sahip Kişiler Hangi Ülkelere Vizesiz Girebilir?

Siyah pasaport sahibi kişiler dünyanın hemen hemen her ülkesine vizesiz gidebilir. Schengen ülkeleri de dahil olmak üzere hem Avrupa’da hem Asya’da hem de Amerika gibi ülkelere vize başvurusu yapmadan sadece siyah pasaportlarıyla giriş yapabilirler. Siyah pasaport sahiplerinin vizesiz gidebileceği ülkeler;

Avrupa 

Siyah pasaport sahipleri Avrupa kıtasından bulunan 42 ülkeye vizesiz seyahat edebilir. Bu ülkeler; Almanya, Avusturya, Arnavutluk, Belçika, Bosna Hersek, Belarus, Bulgaristan, Estonya, Fransa, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Hollanda, İspanya, İtalya, İsveç, İsviçre, Hırvatistan, Kosova, İzlanda, Karadağ, Litvanya, Letonya, KKTC, Moldova, Malta, Makedonya, Monako, Macaristan, Norveç, Slovenya, Romanya, Polonya, Portekiz, Slovakya, Rusya, Sırbistan, İngiltere, Yunanistan, Ukrayna ve Lüksemburg siyah pasaport sahiplerinin vizesiz gidilebileceği Avrupa ülkeleridir. 

Asya

Siyah pasaport sahiplerinin Asya kıtasında da gidebileceği 40’tan fazla ülke mevcut. Bu ülkeler;
Azerbaycan, Flipinler, Hong Kong, Irak, Kazakistan, Japonya, İran, Kamboçya, Katar, Kırgızistan, Lübnan, Malezya, Güney Kore, Moğolistan, Singapur, Makau Özel İdare Bölgesi, Suriye, Sri Lanka, Tayland, Ürdün, Umman, Özbekistan, Brunei, Endonezya, Fiji, Çin Halk Cumhuriyeti, Gürcistan, İsrail, Kuveyt, Libya, Tacikistan, Hindistan, Türkmenistan, Yemen, Afganistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Pakistan siyah pasaport sahiplerinin Asya kıtasında vizesiz gidebileceği ülkelerdir. 

Afrika

Afrika kıtasında siyah pasaport sahiplerinin vizesiz gidebildiği ülkeler; Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Mauritius, Botsvana, Seyşeller, Tunus, Burundi, Cibuti, Burkina, Benin, Gambiya, Fil Dişi Sahilleri, Gabon, Çad, Etiyopya, Cezayir, Gana, Gine, Kongo, Kamerun, Mali, Liberya, Mısır, Nijerya, Moritanya, Nijer, Mozambik, Namibya, Ruanda, Saotome, Senegal, Sudan, Tanzanya, Uganda, Zambiya ve Zimbabve. 

Amerika

Amerika’da siyah pasaport sahiplerinin gidebileceği ülkeler; Bahamalar, Arjantin, Antigua ve Barbuda, Barbados, Belize, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, El Salvador, Brezilya, Bolivya, Guatemala, Honduras, Jamaika, Kosta Rika, Kolombiya, Meksika, Nikaragua, Panama, Peru, St. Lucia, St. Vincent Grenadines, St. Cristopher ve Nevis, Grenada, Küba, Guyana, Şili, Paraguay ve Dominika. 
 

“Siyah pasaport sahiplerinin vizesiz gidebileceği ülkeler anlaşmalar sonucu değişiklik gösterebilir. En güncel bilgileri Dışişleri Bakanlığı web sitesinden öğrenebilirsiniz.”

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+