Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
Aşı Olmadan Seyahat Edilir mi?

Aşı Olmadan Seyahat Edilir mi?

Hepimizin sabırsızlıkla beklediği aşılamalar haziran ayı itibariyle büyük bir hız kazandı. 18 yaşına kadar düşen aşı yaşı sınırı ile Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu aşılanmaya başladı. Tüm pandemi süreci boyunca evlerimizde karantinayken yazın ve tatilin hayalini kurduk. Covid aşılarının yapılmasıyla da hepimiz yazın ve tatilin keyfini çıkarmak için tatil rezervasyonlarımızı yaptırmaya başladık. Peki aşı olmayanların şehirler arası seyahat etmesinde bir problem var mı?

Aşı Olmadan Şehirlerarası Seyahat Yasak mı?

Temmuz ayı içerisinde ek izinlerle birlikte 16 gün günlük bir tatil bizleri bekliyor. 1 Temmuz itibariyle normalleşme sürecine girdiğimiz bu günlerde hepimizin heyecanla beklediği seyahat yasakları da kalktı. Aşı olunup olunmamasına bakılmaksızın dilediğiniz şehirden dilediğiniz şehre HES kodu ile istediğiniz saatlerde özel aracınız ya da toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebilirsiniz.

Aşı Olmadan Yurt Dışına Çıkmak Yasak mı?

Aşı olmak pandemi döneminde hem kendimizi hem de toplum sağlığını korumak için en etkili yolların başında geliyor. Yurt dışına çıkacak olan Türk Vatandaşları gidecekleri ülkenin kabul şartlarını mutlaka öğrenmeli aksi halde seyahat etmeleri mümkün olmayacaktır. Bazı ülkeler 2 doz aşı olmayan turistleri ülkelerine kabul etmezken bazı ülkeler ise aşı olma şartı aramadan negatif PCR testi ile seyahat etmenize izin veriyor. Schengen ülkeleri AB parlementosunda Haziran ayında alınan kararla ülkelerine gelecek turistlerin dijital aşı sertifikası olmasını zorunlu hale getirdi. 

Aşı Olmadan Uçağa Binilir mi?

Yurt içi uçuşlarda aşı olma şartı aranmıyor. Uçuşlardan önce biletinizi alırken mutlaka HES kodu bildirmeniz gerekiyor. Yurt dışına seyahat edecek yolcuların gidecekleri ülkelerde negatif PCR testi istiyorsa mutlaka covid-19 testi yaptırmalı ve sonucun negatif olması halinde uçağa binmelidir. Bazı ülkeler de aşı olmadan ülkeye girişin mümkün olmadığını bildirdiği için bu ülkelere giderken mutlaka aşı olduğunuza dair belgelerinizin yanında bulunması gerekmektedir.

Aşı Olmadan Otellerde Konaklanıyor mu?

Otellerin pek çoğu koranavirüs önlemi aldı ve oteller güvenli turizm sertifikasıyla hizmet veriyor. Turizm çalışanlarının birçoğu aşılanmış ve gerekli eğitimleri alarak hizmet vermeye hazırlanmıştır. Otellere rezervasyon yaptırırken mutlaka HES kodu bildirilmesi zorunlu olsa da aşı olma zorunluluğu bulunmuyor. 

Aşı Olmadan Toplu Taşıma Araçlarına Binilir mi?

Türkiye’de covid-19 ve mutasyonlarına karşı aşı olmak gönüllülük esasına dayalı olarak ilerliyor. Her ne kadar kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için aşı olmamızda büyük fayda olduğu uzmanlar tarafından bizlere bildirilse de aşı olmak zorunlu değil. Hem şehir içi hem de şehirlerarası toplu taşıma araçlarına aşı olmadan binmenizde herhangi bir engel bulunmuyor.