Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
×
Şehir bilgisi görmek için lütfen aktif bir şehir seçin.
Aşı Olmadan Seyahat Edilir mi?

Aşı Olmadan Seyahat Edilir mi?

Hepimizin sabırsızlıkla beklediği aşılamalar haziran ayı itibariyle büyük bir hız kazandı. 15 yaşına kadar düşen aşı yaşı sınırı ile Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu aşılanmaya başladı. Tüm pandemi süreci boyunca evlerimizde karantinayken yazın ve tatilin hayalini kurduk. Covid aşılarının yapılmasıyla da hepimiz yazın ve tatilin keyfini çıkarmak için tatil rezervasyonlarımızı yaptırdık.Okulların açılmasıyla şehirlerde yoğun kalabalıklar oluşmaya başladı. Toplum sağlığını korumak için şehirlerarası ulaşımlarda, konser, sinema ve Tiyatro etkinliklerinin sürdürüldüğü toplu faaliyet alanlarına girişlerde aşı olmayanlara ve hastalığı geçirmeyenlere yönelik 6 Eylül 2021 itibariyle PCR testi zorunluluğu getirildi. Peki aşı olmadan şehirler arası seyahat etmek mümkün mü?

Aşı Olmadan Şehirlerarası Seyahat Yasak mı?

1 Temmuz itibariyle Türkiye normalleşme sürecine girmiş ve seyahat yasakları kalkmıştı.  Aşı olunup olunmamasına bakılmaksızın dilediğiniz şehirden dilediğiniz şehre HES kodu ile istediğiniz saatlerde özel aracınız ya da toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebiliyorduk. Ancak yapılan yeni düzenleme ile 6 Eylülden itibaren şehirlerarası yolculuklarda aşı olmayanlara zorunlu PCT testi uygulaması getirildi. Şehirlerarası seyahatlerden önce negatif sonuçlanmış PCR testi ile uçak ve otobüslerle yolculuk yapılabilicek.

Aşı Olmadan Yurt Dışına Çıkmak Yasak mı?

Aşı olmak pandemi döneminde hem kendimizi hem de toplum sağlığını korumak için en etkili yolların başında geliyor. Yurt dışına çıkacak olan Türk Vatandaşları gidecekleri ülkenin kabul şartlarını mutlaka öğrenmeli aksi halde seyahat etmeleri mümkün olmayacaktır. Bazı ülkeler 2 doz aşı olmayan turistleri ülkelerine kabul etmezken bazı ülkeler ise aşı olma şartı aramadan negatif PCR testi ile seyahat etmenize izin veriyor. Schengen ülkeleri AB parlementosunda Haziran ayında alınan kararla ülkelerine gelecek turistlerin dijital aşı sertifikası olmasını zorunlu hale getirdi. 

Şehirlerarası Seyahat PCR Testi Ne Zaman Başlıyor?

6 Eylül Pazartesi günü itibariyle şehirlerarası seyahatlerde aşı olmayan veya korana virüs geçirmeyen kişiler uçak ve otobüslere binerken negatif PCR testi sonucunu göstermek zorunda. Aksi taktirde uçak ve şehirlerarası otobüslerde yolculuk yapmalarına müsade edilmeyecek. Özel aracıyla şehirlerarası sayahat edecek olan aşı yaptırmamış kişilere ise PCR testi zorunlu tutulmuyor. 

Seyahat için Kaç Gün PCR Testi Geçerli?

6 Eylül itibariyle toplu alanlara girişlerde ve şehirlerarası seyahatlerde uygulanacak olan aşı olmayanlara yönelik PCR testi zorunluluğu başladı. Seyahat etmeden 48 saat öncesine kadar PCR testinin yaptırılmış olması isteniyor. Yani şehirlerarası seyahat için yaptıracağınız test 2 gün geçerli olacaktır. Eğer covid geçirdiyseniz ve bu nedenle aşı olamadıysanız en fazla 180 gün geçmiş olması gerekiyor. İyileşmeniz üzerinden 180 günden fazla geçtiyse ve aşı olmadıysanız seyahat etmek için PCR testi yaptırmanız gerekmektedir.

Aşısız Uçağa Binilir mi?

Alınan son kararlarla toplum sağlığını korumak adına aşı olmadan uçakla seyahat etmek isteyenlere şehirlerarası uçuşlarda da PCR testi zorunluluğu getirildi. Uçuşlardan önce biletinizi alırken mutlaka HES kodu bildirmeniz gerekiyordu. Yapılan yeni düzenleme ile artık HES kodu ile birlikte aşı olmayanlar negatif PCR testi sonucunu göstermesi gerekiyor. Yine tek doz aşı yaptıranlar da negatif sonuçlanmış PCR testi ile uçağa binebilir. Yurt dışına seyahat edecek yolcuların gidecekleri ülkelerde negatif PCR testi isteniyorsa mutlaka covid-19 testi yaptırmalı ve sonucun negatif olması halinde uçağa binmelidir. Bazı ülkeler de aşı olmadan ülkeye girişin mümkün olmadığını bildirdiği için bu ülkelere giderken mutlaka aşı olduğunuza dair belgelerinizin yanında bulunması gerekmektedir.

Tek Doz Aşı ile Otobüs Yolculuğu Yapılır mı?

Tek doz aşı olan herkesin özel araçlarıyla yapacakları yolculuklar haricinde kullanacakları tüm toplu ulaşım araçlarına binmeden önce pcr testi yaptırmaları gerekmektedir. Tek doz aşı olanlar uçak, otobüs ve trenlere binmeden 48 saat öncesine kadar pcr testi yaptırmalı, sonucu negatif olmayan kişiler otobüse veye diğer toplu ulaşım araçlarına alınmamaktadır.

Aşı Olmadan Otellerde Konaklanıyor mu?

Otellerin pek çoğu koranavirüs önlemi aldı ve oteller güvenli turizm sertifikasıyla hizmet veriyor. Turizm çalışanlarının birçoğu aşılanmış ve gerekli eğitimleri alarak hizmet vermeye hazırlanmıştır. Otellere rezervasyon yaptırırken mutlaka HES kodu bildirilmesi zorunlu olsa da aşı olma zorunluluğu bulunmuyor. 

Aşı Olmadan Toplu Taşıma Araçlarına Binilir mi?

Türkiye’de covid-19 ve mutasyonlarına karşı aşı olmak gönüllülük esasına dayalı olarak ilerliyor. Her ne kadar kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için aşı olmamızda büyük fayda olduğu uzmanlar tarafından bizlere bildirilse de aşı olmak zorunlu değil. Şehirlerarası seyahatlerde 6 Eylül tarihinden itibaren aşı/geçirilmiş hastalık olarak HES bilgilerinde yer almayanlar negatif sonuçlanmış PCR testi ile otobüs ve uçaklarla yolculuk yapabilecek. Şehir içi toplu taşıma araçları kullanacak aşı olmamış/hasta olmamış kişilerden negatif sonuçlanmış PCR testi istenmiyor.

Aşı Olmayan Üniversite Öğrencileri Okula Girebilir mi?

Aşı olmayan üniversite öğrencileri ve üniversite personeli haftada 2 kere yaptırılması zorunlu olan PCR testi ile okula giriş yapabilir, sınavlara katılabilir. Aşı olmayan öğrenciler ve öğretmenler PCR testini ücretsiz olarak devlet hastanelerinde yaptırabilir.

Aşı Olmadan Konser Alanlarına, Tiyatro ve Sinema Salonlarına Girilir mi?

Konser alanları, sinema ve tiyatro salonları gibi insanların toplu olarak bir arada bulunduğu mekanlar hastalıkların ve özellikle covid-19 virüsünün yayılma riskinin olduğu alanlar oluyor. Aşı olmayanlar için uygulanan yeni yasaklar arasında konser, sinema ve tiyatro salonlarına en fazla 48 saat öncesinde yaptırılmış negatif PCR testi ile giriş yapılabiliyor.

 


 
 

 

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+