Seyahat Aşısı Nedir? Seyahat Aşıları Nelerdir
Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
Seyahat Aşısı

Seyahat Aşısı

Seyahat Aşısı Nedir?

Aşı, hastalıklara karşı bağışıklık ve direnç kazanmak için zayıflatılmış veya tamamen öldürülmüş mikropların vücuda damar ya da ağız yoluyla enjekte edilmesine denir. Yurtdışına çıkmadan önceden gideceğiniz ülkede bağışıklık sisteminizin hiç tanımadığı mikrop ve bakteriler olabilir. Özelikle Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkelerinin farklı coğrafik yapısı ve hiç tanımadığımız bitki örtüsü içerisinde birçok bakteri ve virüs bulunuyor. Yurtdışına çıkmadan önce gideceğiniz yerde salgın hastalıklar olup olmadığını mutlaka kontrol etmeli, Seyahat Sağlığı Merkezi’ne başvurarak detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Seyahat aşıları özellikle yurtdışında olan salgın hastalıklara karşı yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse Sarıhumma ve Meningokok mutlaka yaptırılması gereken ve zorunlu olan aşılar arasındadır. 

Covid Aşısı Olmayanlar Seyahat Edebilir mi?

Covid aşılaması ülkemizde haziran ayından itibaren hız kazandı. Aşılamalarda önce 65 yaş ve üzeri grupların aşılaması bitirildi. 40 yaşın altına ve öncelikli gruplara da aşılama başladı. Türkiye'de henüz aşı olmayanlar için bir seyahat kısıtlaması bulunmuyor. Ancak Suuidi Arabistan ve birkaç ülke daha covid aşısı olmayanların ülkeye girişine izin vermeyeceğini açıkladı.1 Temmuz itibariyle AB ülkelerine sayahat edecek kişilerin de aşı yaptırdıklarını belgelemeleri için aşı kartı almaları gerekiyor. Aşı kartı hakkında detaylı bilgi almak için Aşı pasaportu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yurtdışına Çıkarken Yaptırılması Gereken Seyahat Aşıları Nelerdir?

Yurtdışına çıkma planınız varsa gideceğiniz ülkedeki sizi bekleyen ve bağışıklık sisteminizin hiç tanımadığı virüslere karşı tedbirli olmalısınız. Hac ve umre ziyareti yapacak olanlar, Ekvator ülkelerini gezecekler, Ortadoğu ve özellikle Afrika ülkelerine seyahat edecekler mutlaka Seyahat Sağlığı Merkezlerinden aşı danışmanlığı almalıdır. Seyahat Sağlığı danışmanları gideceğiniz ülkeye, kalacağınız gün sayısına, ülkede ziyaret edeceğiniz bölgelere ve daha önce yaptırmış olduğunuz aşılara göre yaptırmanız gereken seyahat aşılarını ücretsiz olarak yaptırmanızı sağlayacaktır. Gidilecek olan ülkeye göre değişiklik gösterse de genellikle yaptırılması gereken aşılar;

Sarıhumma

Hepatit A

Meningokok

Kolera

Hepatit B

Ensefalit

Tifo

Kuduz

Japon Ensefaliti

***Seyahat Sağlığı Merkezlerinden bilgi ve danışmanlık almadan lütfen aşı yaptırmayın!

Seyahat Aşısı Nerede Yaptırılır?

Seyahat aşıları hakkındaki tüm bilgileri Seyahat Sağlığı Merkezlerine başvurarak öğrenebilirsiniz. Gideceğiniz ülkeler için yaptırmanız gereken zorunlu aşıları ve yapılması önerilen aşıları Seyahat Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Size en yakın Seyahat Sağlığı Merkezi’ni web sitesinden öğrenebilir.

Seyahat Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Seyahat aşıları gideceğiniz ülkelere göre farklı önem sırasına sahip. Bazı aşıları bağışıklık sisteminiz 4 hafta içerisinde tanırken bazılarını ise 6 hafta içerisinde tanıyabiliyor ya da  seyahat aşılarının her biri tek doz olmayabiliyor. Bu nedenle seyahat takviminizi mutlaka aşılanma süresini göz önünde bulundurarak oluşturmalısınız.

Hac ve Umre’ye giderken hangi aşılar yaptırılır?

Suudi Arabistan’a giderken yaptırmanız önerilen aşılar KKK, Meningokok ve Çocuk felci aşılarıdır. Kayıtlı aşı karnenizde kızamık-kızamıkcık ve kabakulak aşısı iki doz olarak yapılmış görünmüyorsa mutlaka KKK aşısı yaptırılmalıdır. Hac ve umre ziyareti yapacakların mutlaka yaptırması gereken bir diğer aşı ise Menengokok aşısıdır. Sahra Çölü altı hastalığı olarak bilinen Menengokok menenjit hastalığına neden olarak ölümle sonuçlanabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Hac ve umreye gelen milyonlarca ziyaretçi arasında bu hastalığı taşıyanlara ve size bulaştırma ihtimali olanlara karşı önlem almak için mutlaka aşı yaptırmalısınız.

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+