Jet Lag Nedir? Jet Lag Nasıl Geçer?
Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
Jet Lag Nedir?

Jet Lag Nedir?

Uçakla yapılan yolculuklar sırasında ortaya çıkan, vücudun zaman algısının bozulması durumuna jet lag denir. Özellikle doğuya doğru yapılan uçuşlar sırasında ortaya çıkar. Birçok zaman diliminin aşılmasına bağlı olarak oluşan jet lag vücudun iç ritminde yaşanan bozukluk olarak özetlenebilir. Vücudumuz ne zaman uyuyacağı ve uyanacağı hakkında bir iç ritme sahiptir. Yaşadığımız yerde gece ve gündüz süreleri, zamanlarına göre bu ritme uyum sağlarız. Uçakla farklı zaman dilimlerine yapılan yolculuklarda vücudumuz aniden değişen bu ritme uyum sağlayamayabilir. Bu durumlarda en büyük belirtileri uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, sindirim sistemi bozuklukları olan jet lag yaşayabilirsiniz. Özellikle doğuya yapılan uçuşlarda zamanı kaybetme, atlama hissinden dolayı jet lag yaşanma ihtimali yüksektir. 

Jet Lag Belirtileri Nelerdir?

Jet Lag belirtileri en az iki saat diliminde hareket gerçekleştiğinde ortaya çıkar ve kişiden kişiye değişim gösterir. Bazı kişilerde tek bir etkisi görülebileceği gibi bazılarında birden fazla etki görülebilir. Başlıca jet lag belirtileri;

  • Gündüz yaşanan uykusuzluk,
  • Sindirim sistemi bozuklukları,
  • Halsizlik ve zinde hissetmeme,
  • Duygu durum değişikliği,
  • Uyanamama problemleri,
  • Dikkat dağınıklı ve dikkati toplayamama,

başlıca jet lag belirtilerindendir.

Jet Lag Nasıl Geçer? 

Jet lag etkisi yaşa, psikolojik ve fizyolojik duruma göre değişiklik gösterir. Yaş ilerledikçe jet lag etkisinin de arttığı gözlemlenmektedir. Genellikle 1-2 gün içerisinde etkisini kaybeden jet lag bazı durumlarda kişinin özelliklerine göre daha uzun süre devam edebilir. Bilinen kesin bir tedavisi yoktur ancak jet lag etkisine yakalanmamak ve jet lag’tan kurtulmak için uzmanların sunduğu bazı öneriler mevcut. 

Jet Lag Etkisinden Kurtulmak için Öneriler

Jet Lag etkisinden kurtulmak veya hiç jet lag’a yaşamamak için uzmanlar tarafından önerilen bazı ip uçları mevcuttur.

  • Farklı bir zaman dilimine yapacağınız yolculuklar için 2 gün öncesinde, gideceğiniz yerin zaman dilimine göre uyku düzeninizi ve vücudunuzu hazırlayın. 4 günden fazla kalmayacaksanız uyku düzeninizi ve vücut ritminizi değiştirmeniz tavsiye edilmemektedir.
  • Akşam erken saatlerde iniş yapabileceğiniz uçuş saatlerini tercih ederek jet lag etkisinden kurtulmak ve yeni zaman dilimi düzenine alışmak için vücudunuza vakit tanıyın.
  • Uçuş öncesi ve uçuş sonrası alkol almamaya ve kendinizi yormamaya dikkat edin.
  • Gittiğiniz yerde gündüz vakitlerinde uyanık kalarak jet lag etkisinden daha hızlı kurtulabilirsiniz.

Jet Lag Tedavisi Var mı?

Jet lag etkisinin bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır. Sık seyahat eden ya da ileri yaştaki yolcular için doktorlar tarafından gerekli görülmesi durumunda çeşitli uyku ilaçları reçetelendirilebilir. Uyku ilaçları asla doktor tarafından verilmediği sürece alınmamalıdır. 


 

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+