Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
×
Şehir bilgisi görmek için lütfen aktif bir şehir seçin.
Aşı Pasaportu

Aşı Pasaportu

Tüm dünyada yoğun bir şekilde aşılamalar yapılarak pandemi süreci geride bırakılmaya ve normalleşmeye çalışılıyor. Avrupa Birliği ülkeleri (Schengen ülkeleri), KKTC ve Suudi Arabistan gibi ülkeler aşı pasaportu olmadan ülkelerine girişleri kabul etmeyeceğini açıkladı. Türkiye’de vaka sayılarının artmasıyla birçok ülke Türk vatandaşlarına sınırlarını kapatmıştı ancak vaka sayılarının gerilemesi ve aşılamanın hızlanmasıyla İspanya, Yunanistan, Macaristan ve Bulgaristan aşı olma şartıyla ülke kapılarını Türk vatandaşlarına yeniden açtı. Aşı pasaportu nasıl alınır? diye merak ediyorsanız yazımızın detaylarını inceleyebilirsiniz.  

Aşı Pasaportu Nedir?

Aşı pasaportu ya da bir diğer adıyla dijital aşı sertifikası, iki ve daha fazla doz korona virüs aşısı olan, negatif PCR testine sahip olan veya son 6 ay içerisinde covid-19 geçirmiş kişilerin alabileceği dijital bir pasaporttur. Dijital aşı sertifikası şu an AB ülkeleri vatandaşlarına ve ailelerine Schengen ülkeleri arasında seyahat etmeleri için veriliyor. AB parlamentosunda tartışılan ve kabul edilen Dijital aşı sertifikasını almak için aşı yaptırmanız zorunlu değil. Aşı sertifikasında yazan bilgilerde aşı yaptırıp yaptırmadığınız ya da hastalığı geçirip geçirmediğiniz bilgilerine yer veriliyor. Aşı sertifikası almak için aşağıdaki 3 şarttan birini yerine getirmiş olmanız gerekiyor,

  • AB’nin onayladığı BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarından birini yaptırmış olmanız,
  • Son 6 ay içerisinde covid-19 geçirdiğinizi belgelemeniz,
  • Negatif PCR tesine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor.

Aşı Pasaportu Nasıl Alınır?

1 Temmuz itibariyle AB ülkelerinde aşı sertifikası yürürlüğe girdi. Schengen ülkelerine gidecek olanlar ve dijital aşı sertifikasını zorunlu hale getiren ülkelere seyahat etmeden önce mutlaka aşı pasaportu almak gerekiyor. Ancak yapılan aşıların AB'den onay almış aşılardan olması gerekiyor. Türkiye'de yapılan Çin aşısı olarak bilinen Sinovac aşısı henüz AB'den onay almadı. 2 doz aşısını yaptıran herkes HES uygulaması veya e-nabız üzerinden aşı kartını online olarak alınabilir. Hem Türkiye’den yapılan uçuşlar öncesinde hem de gittiğiniz ülkelerde HES uygulaması üzerinden aldığınız aşı kartınız geçerli olacaktır. Ekstra Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yazı ya da belge almanıza gerek yoktur.

Türkiye'nin Aşı Pasaportu Anlaşması Yaptığı Ülkeler Hangileridir?

AB ülkeleri arasında dijital aşı sertifikası yürürlüğe girse de Türkiye, henüz bu anlaşmaya dahil olmadı. Ancak Avrupa Birliği üye ülkelerinden bazılarıyla ikili anlaşmalar yaparak iki doz aşı olanlara PCR testine gerek kalmadan gidiş hakkı sağlandı.

  1. Sırbistan: Sırbistan ve Türkiye arasında vizesiz seyahat anlaşması bulunuyor. Yapılan aşı pasaportu anlaşması ile Türkiye'den Sırbistan'a seyahat edecek Türk vatandaşları negatif PCR testine gerek olmadan 2 doz aşı yaptıranların alabileceği aşı kartı ile Sırbistan'a seyahat edebilecek. 
  2. Yunanistan: Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan anlaşma ile vatandaşlar negatif PCR testi olmadan Yunanistan ve adalarına vize alarak seyahat edebilecek. Aşı pasaportu olmayanlar ise negatif PCR testi ile Yunanistan'a giriş yapabilecekler. 
  3. Maceristan: Türk vatandaşlarının sıklıkla tercih ettiği Maceristan seyahatlerinde aşı yaptırmış olanlara ve negatif PCR testi olanlara karantina zorunluluğu kaldırıldı. 2 doz aşı olanların PCR testi yaptırması gerekmiyor. 
  4. Bulgaristan: Bulgaristan ile yapılan anlaşma neticesinde Türk vatandaşları Bulgaristan'a girişlerde korana testi yaptırmayacak.

Aşı Pasaportu Ne İşe Yarıyor?

AB ülkeleri arasında geçiş yaparken hem AB vatandaşı olmayan turistler hem de AB vatandaşları dijital aşı sertifikası sayesinde aşı olduklarını beyan edecek ve toplum sağlığını tehdit etmediğini kanıtlayacaktır. QR kodlu dijital aşı sertifikası 12 ay boyunca geçerli olacak.

PCR Testi Yaptırmak Zorunlu mu?

Bazı ülkeler aşı kartınız olsa dahi PCR testini zorunlu tutabiliyor. Macaristan ve Bulgaristan gibi ülkeler PCR testi istemezken bazı ülkeler aşı kartının yanı sıra negatif sonuçlanmış PCR testini de görmek isteyebiliyor. Gideceğiniz ülkenin kabul şartlarını mutlaka araştırmalı ve bir problem çıkmaması adına tüm belgelerinizi tamamlamalısınız. Ayrıca yurt dışı turlarına katılacaksanız dilerseniz seyahat sağlık sigortası yaptırabilir, seyahat esnasında korona virüse yakalanmanız durumunda karantina konaklama ücreti ve hastane masrafları sigortanız tarafından karşılanabilir.

Türk Vatandaşları Dijital Aşı Sertifikası Alabilecek mi?

Türk vatandaşları AB ülkelerine seyahat edeceklerse seyahatlerinden en az 14 gün önce son doz aşılarını yaptırmış olmaları gerekiyor. Seyahatten en az 72 saat önce negatif sonuçlanmış PCR testi veya son 6 ayda covid-19 geçirdiğini belgeleyerek seyahat kısıtlamalarından muaf tutulabilir. Ayrıca HES uygulaması üzerinden aşı kartı alabiliyor.

Aşı Kartı Yurtdışı Seyahatlerde Geçerli midir?

HES uygulaması veya e-nabız üzerinden oluşturacağınız aşı kartınızı hem yurtiçi seyahatlerde hem de yurt dışında kullanabilirsiniz.Türkiye'nin aşı anlaşması yaptığı ülkelere seyahat ederken ayrıca PCR testi yaptırmanıza gerek kalmıyor. Örneğin, Kuzey ışıklarının görülebileceği ülkeler listesinden bir ülkeye gitme kararı aldıysanız gitmek istediğiniz ülkelerin aşı pasaportu isteklerini mutlaka gözden geçirin.

Aşı Olduktan Sonra Covid-19 Geçirenler Aşı Pasaportu Alabilir mi?

İlk doz aşı olduktan sonra covid-19 geçirenler hastalığını geçirdiğine ve antikor ürettiğini gösteren test sonucu ya da negatif sonuçlanmış PCR testi ile seyahat edebilir. İki doz aşı yaptırdıktan sonra covid-19’a yakalananların ise sadece aşı kartını göstermesi yeterli olacaktır.

Schengen Ülkeleri Arasında Seyahat Etmek için Dijital Aşı Sertifikası Almak Zorunlu

Schengen ülkeleri arasında seyahat etmek isteyenler uçuşlardan önce mutlaka aşı kartlarını göstermelidir. Aşı sertifikası AB vatandaşlarına, Ab vatandaşlarının hangi ülke vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, AB ülkelerinde yaşayan farklı ülkelerin vatandaşlarına ve AB ülkeleri arasında seyahat etmeye hakkı olan her ülkenin vatandaşına verilebilecektir. 

Dijital Aşı Pasaportu Ücreti Ne Kadar?

Dijital aşı sertifikası ve aşı kartı almak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Tamamen ücretsiz olan aşı sertifikası hem İngilizce hem de verildiği ülkenin dilinde hazırlanıyor. Hem kâğıt hem de dijital olarak hazırlanan aşı sertifikası ile vize şartlarınızın uyması halinde Schengen ülkeleri arasında seyahat edebilirsiniz.

 

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+