Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
Kuzey Işıkları Nerede? Nasıl Görülür?

Kuzey Işıkları Nerede? Nasıl Görülür?

Doğanın büyülü manzaralarından olan Kuzey Işıkları, soğuk iklimlerin sıcak heyecanı olarak hafızalarımızda.  Eylül-Mart ayları aralığında görülebilen Aurora Borealis, dünyanın kuzey kutup dairesi içerisinde toprakları olan ülkelerden izlenebiliyor. Dünyanın manyetik alanının etkisiyle güneş ışınlarının oluşturduğu renk cümbüşünü görmek isterseniz kuzey ışıklarına doğru yolculuk yapmanız gerekecek. Lapland olarak da bilinen bu bölge özellikle Rusya, Finlandiya, Norveç, İsveç gibi ülkelerin kuzey kısımlarında kalan topraklardan oluşutor. 
Peki kuzey ışıklarını keyifli bir kış tatiliyle birleştirmeye ne dersiniz? Kuzey ışıklarını her an görebileceğiniz Igloo otellerde konaklamak, tundra ormanlarının yamacında beyaz örtüyle içinizi ısıtmak hatta kuzey ışıklarını görmek için Kanada’yı tercih ederseniz kutup ayılarını görmek heyecan verici bir deneyim olmaz mıydı? Dünyayı keşfetmeyi seven herkes gibi sizin de bu renk cümbüşünü görmek hayallerinizi süslüyorsa işte Kuzey Işıkları’nın görüldüğü ülkeler; 

  • İsveç

İsveç’in karanlık gecelere ev sahipliği yapan Abisko Milli Parkı, içerisinde bulunan 70 km uzunluğundaki gölü ve göle yansıyan kuzey ışıkları ile doğa tutkunlarının ilk adreslerinden. İsveç’in Kiruna bölgesi buzdan otelleri ve tasarım ağaç otelleri ile konaklama açısından oldukça zengin bir bölge. Kiruna bölgesinde kuzey ışıkları turları ve Sami kültürünü yakından tanıtacak, ren geyiklerini besleyebileceğiniz alternatif gezi planları sizleri bekliyor. İsveç’te Abisko haricinde kutup ışıklarını görebileceğiniz yerler, Björkliden, Luleå, Jukkasjä ve Tornedalen. İsveç, kuzey ışıklarının görülebildiği diğer ülkelere nazaran daha ılıman iklim yapısıyla da kolaylık sağlıyor. İsveç’e kadar gelmişken Stockholm’ü de mutlaka görün.

  • Norveç 

Ren geyiği ve kutup ayılarının gözlemlenebildiği, kuzey ışıklarının görülebildiği, fiyordların keşfedilebildiği, gemi turlarının yapıldığı Norveç, cıvıl cıvıl kartpostal havasındaki adalarıyla kuzeyin en güzel ülkelerinden biri. Norveç’in Svalbard Adası, Finnmark, Bodo, Alta, Tromsø, Narvik, Kjollefjord, Skibotn, Nordkapp, Tana Bru, Vardo ve Lofoten Adaları kuzey ışıklarını görebileceğiniz bölgeler. Ancak Norveç’e gitmeden dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Öncelikle iyi bir bütçe planlaması yapmalısınız çünkü Norveç diğer İskandinav ülkelerine göre daha pahalı. Ayrıca Norveç, kış aylarında yağış alan bir bölge bu nedenle gideceğiniz tarihlerde yağış olacaksa gökyüzü bulutlu olacağı için kuzey ışıklarını görmeniz imkânsız hale gelecektir. Norveç’e Kasım ve aralık aylarında gitmeniz kuzey ışıklarını görme ihtimalinizi yükseltecektir.

  • Finlandiya 

Finlandiya’nın kuzey kesimlerinde bulunan cam tavanlı oteller ve bölgenin doğasına uygun konaklama tesisleri kuzey ışıkları deneyimini oldukça konforlu hale getiriyor. Finlandiya’nın Kakslauttanen, İnari, Nellim, Utsjoki ve Luosto şehirleri kuzey ışıklarının izlenebildiği kuzey bölgesindeki şehirlerden bazıları. Kuzey ışıklarının görülebilmesi için şehir ışıklarının uzağında doğanın içinde olmanız gerekiyor. Fotoğraflarda gördüğünüz İglu evlerinin çoğu da Finlandiya’nın kuzey bölgelerinde bulunuyor. Ayrıca Finlandiya, komşu ülkelerine göre daha uygun fiyatlı olması ve gündüz aktiviteleri bakımından daha zengin olmasıyla da bir cazibe merkezi haline dönüşüyor.

  • Grönland 

Danimarka’nın Grönland bölgesi, kuzey ışıkları deyince akla gelen ilk bölge. Danimarka’nın özerk bölgesi olan Grönland’ın tamamı Kuzey Kutup dairesi içerisinde kalıyor. Bu da Grönland’ı kuzey ışıklarının yuvası haline getiriyor. Kuzey’e dair aklınıza gelen tüm manzaraları Grönland’da görmeniz mümkün. Kuzey ışıklarını görebilmeniz için Grönland’ın güney şehirlerini tercih etmeniz gerekir. Bölgede kuzey ışıklarını görmeye en uygun şehirler, Nuuk, Ilulissat, Isortoq ve Ammassalik’tir. Bölge turizm açısından komşu ülkesi İzlanda’ya göre daha gelişmiş. Zamanınıza ve bütçenize uygun kapsamlı Aurora Borealis turları bulmanız mümkün.

  • Kanada

Yukon bölgesiyle öne çıkan Kanada, kuzeyin tundra ormanlarının içerisinde kuzey ışıklarını izlemek için en uygun destinasyonlardan. Kuzey Kanada, kış sporları yapmak isteyenlere ve Aurora borealis manzarası peşinde olanların tercih edebileceği noktalar arasında yer alıyor. Kuzey Kanada şehirleri arasında Churchill, Yellowknife, Newfoundland, Calgary, Banff, Manitoba, Igaluıt ve daha pek çok şehir muhteşem kuzey ışıklarını görebileceğiniz şanslı noktalardan. Kanada’nın bazı eyaletlerinde Ağustos sonundan Mayıs ayına kadar kuzey ışıkları gözlemlenebiliyor. Ancak genel olarak diğer ülkelerde olduğu gibi Kanada’da da en çok kasım-mart tarihleri arasında eşsiz doğa manzaralarını görebilirsiniz.

  • Rusya

Rusya kuzey ışıklarının gözlemlenebildiği diğer alternatiflerine göre oldukça uygun fiyatlı ancak diğer seçeneklerine göre Sibirya oldukça soğuk. Rusya’nın kuzey kısmında yer alan Murmansk, kuzey ışıklarının en sık gözlemlendiği bölge. Ayrıca en kalabalık kuzey şehri olan Murmansk’da kayak tatili yapmanız da mümkün. Türkiye’den bu bölgeye gitmeniz için Moskova’dan 2 saatlik bir uçak yolculuğu daha yapmanız gerekecek. Murmansk dışında Naryan-Mar, Vorkuta, Yakutski, Kirovsk ve Petrozavodsk Rusya’nın Aurora merkezlerinden. Sibirya’ya kadar gelmişken kayak yapmayı ve huskilerle kızak etkinliğine katılmayı ihmal etmeyin. 

  • İzlanda

İzlanda, kuzey kutup dairesinin en ilgi çekici noktalarından biri. Game of Thrones’un kış çekimlerinin yapıldığı ve meşhur winter is coming repliğinin söylendiği bölge tam olarak İzlanda. Sıcak su kaynakları, buzullar, gayzerler ve muhteşem güzellikteki şelalelerin hepsi İzlanda’da bulunuyor. İzlanda’da kuzey ışıklarının görülebildiği yerlerin başında Thingvellir Ulusal Parkı, Reykjavik, Vik, Vatnajokull ve Akureyni geliyor. İzlanda’da Eylül- Nisan ayları arasında kuzey ışıklarını görebilirsiniz. Konaklamak içinse bölgedeki otelleri, kamp alanlarını tercih edebilirsiniz.

  • Alaska 

Kuzey ışıklarını görmenin garantisinin verilmesi oldukça zordur ancak Alaska, bu ihtimalin en yüksek olduğu yer. Kuzey kutbuna oldukça yakın olan bölge, ABD’nin bir eyaleti bu nedenle Alaska’ya gitmek için Amerikan vizesi almanız gerekiyor. Alaska, uzun geceleri ve açık hava koşulları nedeniyle yıl boyunca kuzey ışıklarının görülebildiği nadir bölgelerden ancak yaz aylarında görülmesi elbette mümkün değil. Ağustos sonunda Mayıs ayına kadar olan zaman dilimi içerisinde Alaska’ya giderseniz şansınız epey artacaktır. Alaska’nın neredeyse tüm şehirlerinden kuzey ışıkları gözlemlenebiliyor ancak özellikle Fairbanks’ı tercih ederseniz hem konaklama seçeneğini arttırırsınız hem de kuzey ışıklarını görme ihtimalinizi. Alaska, ulaşımın biraz zor ve maliyetli olması açısından çok tercih edilmese de doğal güzellikleri mutlaka görülmesi gereken noktalardan. 

Hayalinizde kuzey ışıkları altında bir kış deneyimi yaşamak varsa kuzey ışıkları turları ile hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+