Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
Doğu Ekspresi'ne Alternatif Tren Turları

Doğu Ekspresi'ne Alternatif Tren Turları

Son yıllarda oldukça popüler olan Doğu Ekspresi, ülkemizdeki doğal güzellikleri kış manzaraları eşliğinde görmemizi sağladı. Ülkemizdeki doğal güzellikle elbette sadece Doğu ekspresi güzergahında değil. Türkiye’deki tren seferlerinin her durağı ve geçtiği her nokta ayrı doğal ve tarihi güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Trenlerin konforlu vagonları da yolculuk serüveninde rahat etmenizi ve manzaraların tadını çıkarmanızı sağlıyor. Ülkemizde Van Gölü Ekspresi, Güney Kurtalan Ekspresi gibi yaklaşık 10 adet tren güzergahı var. Doğu Ekspresinin artan bilet fiyatlarıyla birlikte daha uygun fiyatlı tren yolculukları arayışına girdiyseniz işte Doğu Ekspresine alternatif tren turları;

  • Van Gölü Ekspresi

Ankara kalkışlı Van Gölü ekspresi, Doğu Anadolu’nun eşsiz ovalarını ve kış manzaralarını görmenize olanak sağlıyor. Toplam 60 duraktan oluşan ekspres hattın ana durakları ise sırasıyla Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Tavan. Trenin tek seferi 24 saat sürüyor. 8 vagondan oluşan Van Gölü Ekspresi içinde pulman, yataklı vagon ve örtülü kuşet vagonlar mevcut. Van Gölü Ekspresi hakkında bilmeniz gereken önemli detaysa Doğu Anadolu şehirlerinin güzelliklerini görmek için tren yolculuğuna Van’dan başlamanız gerektiği. Ankara kalkışlı trene binmeniz durumunda varış saatinden kaynaklı Doğu Anadolu şehirlerini görmeniz mümkün değil. Bu nedenle önce uçakla Van’a gidip Van’ın güzelliklerini keşfettikten sonra Van Gölü Ekspresi’ne binerek güzergahtaki manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz. Tren seferi hakkında detaylı bilgi almak için Van Gölü Ekspresi yazımızı incelemenizde fayda var.

  • Güney Kurtalan Ekspresi

Van Gölü Ekspresi ve Doğu Ekspresi gibi Güney Kurtalan Ekspresi de ülkemizin Doğu bölgesine doğru yolculuk yapmakta. Ankara kalkışlı tren, Kurtalan’da son buluyor. Bu tren turu sırasıyla Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Diyarbakır ve Kurtalan’a giden Güney Kurtalan Ekspresi ile yoluculuk 23 saat 47 dakika sürüyor. Tren vagonları örtülü kuşetli, pulman, yemekli ve yataklı gibi seçeneklerden oluşuyor. Güney Kurtalan ekspresi yolcuları Kayseri durağında inerek otogardan otobüs ile Kapadokya bölgesine ulaşabilir ve Kapadokya’nın eşsiz manzarası ile keyifli bir tatil geçirebilir. Nostaljik tren, haftanın 5 günü sefer yapıyor. Bilet fiyatları da oldukça uygun.

  • Erciyes Ekspresi

Erciyes ekspresi, diğer ekspres hatlardaki gibi uzun saatler süren yolculuklara ev sahipliği yapmıyor. Kayseri Adana arasında işleyen hat ile yaklaşık 5 saat içerisinde yolculuk yapmanız mümkün. Erciyes Ekspresi’nde yataklı, örtülü kuşetli gibi uzun yolculuklar için düzenlenen vagonlar bulunmuyor. 5 saat süren yolculuğu pulman vagonlarda yapıyorsunuz. Daha çok tren yolculuğu yapmaktan keyif alan ve diğer ekspres trenler arasında aktarma yapmak için Erciyes Ekspresi’ni kullanabilirsiniz. Kurtalan Ekspresi ile Kayseri’de inerek Erciyes kayak merkezine gidebilir, ardından Erciyes Ekspresi ile Adana’nın güzelliklerini keşfetmek için trenle Adana’ya seyahat edebilirsiniz.

  • İzmir Mavi Treni

Bir dönem mavi rengiyle bilenen İzmir Ankara treninin ülkemizin Ege sahillerinden İç Anadolu’nun orta noktası Ankara’ya kadar bir serüveni var. Yaklaşık 14 saat süren İzmir- Ankara arası yolculuk, yataklı, pulman, örtülü kuşet ve yemekli vagonlar ile yapılıyor. İzmir’den kalkan tren sırasıyla İzmir, Manisa, Balıkesir, Kütahya, Eskişehir ve son istasyon olan Ankara’ya varıyor. Bu yolculuğun en güzel yanı iklimler arası farklılıklardan doğan doğa manzaraları. Ege’nin her mevsim yeşil kalan çam ve benzeri görüntülerinden bir anda İç Anadolu’nun karasal ikliminde buluyorsunuz kendinizi. Dilerseniz Eskişehir’de bir mola verip şehri keşfedebilirsiniz.

  • Konya Mavi Treni

Haftanın her günü İzmir Basmane – Konya arasında seferler yapan trenin bir seferi tam 12 sürüyor. Yalnız bu 12 saat hiç de sıkılacağınız bir zaman dilimi değil. Öyle yerlerden, öyle manzaralardan geçiyorsunuz ki acaba hangi film setinin içindeyim demekten kendinizi alamıyorsunuz. İzmir, Manisa, Uşak, Afyonkarahisar’dan geçen trenin yolculuğu Konya’da son buluyor. Konya Mavi Treni’nin adı da yine eski zamanlara dayanıyor. Bu hatta ilk seferler yapan trenler maviymiş. Konya Mavi Treni’nde yolculuk etmek için yataklı, pulman ve yemekli vagonlardan birini seçebilirsiniz.

  • Pamukkale Ekspresi

Denizli ve Eskişehir arasında seferler yapan Pamukkale ekspresinin bir seferi 8 saat sürüyor. Kısa bir hat sayılabilecek ekspres trende yataklı ve yemekli vagon bulunmuyor ve sadece pulman vagonlar ile seyahat ediliyor. Denizli’den kalkan tren sırasıyla Denizli, Sandıklı, Afyon, Kütahya’ya devam ederek yolculuğuna Eskişehir’de son veriyor. Her ne kadar kısa bir hat olsa da aktarma yapmak için oldukça elverişli. Ege’den başlayan yolculuğunuza Eskişehir’de son vererek Ankara trenine aktarma yapabilir daha sonra Doğu ekspresi, Van Gölü ekspresi gibi Doğu Anadolu Bölgesi’ne giden trenlere binerek yeni bir maceraya atılabilirsiniz. Ayrıca Afyon’da inerek gizli bir gastronomi şehri olan Afyonkarahisar’ın meşhur lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

  • Fırat Ekspresi

Adana’nın en meşhur tren rotalarından biridir. Adana Elazığ arasında seferler yapan Fırat Ekspresi, tek seferlik yolculuğu 9 saatte tamamlıyor. Haftanın her günü sefer yapan Fırat Ekspresi Adana, Osmaniye, Gölbaşı, Malatya duraklarından geçerek Elazığ’ya ulaşıyor. Fırat ekspresinin kısa sayılabilecek bir yolculuğu olduğu için bu tren vagonları içerisinde sadece pulman vagon buluyor. Yataklı ya da örtülü kuşet vagonları Fırat ekspresinde yok.

  • Göller Ekspresi

İzmir – Isparta arasında günlük seferler yapan Göller ekspresi tek seferlik yolculuğunu 8,5 saatte tamamlıyor. Kısa bir hat olan Göller Ekspresinde 4 adet pulman vagon bulunuyor. Yemek vagonu da Göller Ekspresinde yer almıyor. Durakları; İzmir Basmane, Aydın, Nazilli, Denizli, Gümüşgün, Isparta, Burdur. Göller ekspresinin güzergahları arasında Pamukkale Travertenleri, Efes Antik Kenti gibi dünyaca ünlü tarihi ve doğal güzellikleri var. Göller ekspresi adını geçtiği güzergahlardaki muhteşem güzellikteki göllerden alıyor. 

  • Toros Ekspresi

Adana – Konya arasında karşılıklı olarak her gün seferler yapan Toros Ekspresi yolculuğunu 6 saatte tamamlıyor. Güneşin doğuşunu çam kokuları içerisinde karşılamak için sabahın erken saatlerine bilet almanızı tavsiye ederiz. Adana’dan kalkan tren yolculuğuna Pozatlı, Ulukışla, Ereğli’den devam ederek Konya’da son buluyor. Toros ekspresinde yataklı vagon bulunmuyor. Sadece pulman vagonlar ile yolculuk yapılabiliyor.Tren turları ile Türkiye'nin farklı destinasyonlarını keşfetmekte geç kalmayın!

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+