Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Gezi tutkunları her yıl yurtdışı seyahatine giderken döviz bürolarında verdikleri para ve aldıkları para arasındaki farka bakarak şaşkınlık içinde kalıyor ama bu şaşkınlığı ortadan kaldıran Türk parasının değerli olduğu ülkeler de mevcut. Özelikle Euro, dolar, sterlin gibi para birimleriyle Türk lirası arasındaki uçurumun git gide büyümesi seyahat tutkunlarını Türk lirasının değerli olduğu ülkelere yönlendirdi. 10 Euro’nun bile Türk lirası karşılığı yüksek rakamlar olunca hepimiz 50 liranın bir tomar para ettiği ülkeleri merak eder hale geldik. Amerika kıtasından Avrupa’ya, Asya kıtasından Afrika’ya kadar tüm kıtalarda Türk lirasının değerli olduğu ülkeler mevcut. İşte Türk lirasının değerli olduğu ülkeler;

Ukrayna

Avrupa kıtasında yer almasına rağmen kimlik kartımızla, vize ve pasaportumuz olmadan gidebileceğimiz ülkelerin başında Ukrayna geliyor. 2020 yılında 1 Türk lirası 3,9 Ukrayna Grivnasına eşit. Ucuz uçak bileti bulmanın da mümkün olduğu Ukrayna, eğlenceli gece hayatı, tarihi güzellikleri Unesco Dünya Mirası Listesine giren tarihi eserleri, kendine özgü içkileriyle mutlaka görmeniz gereken ülkeler arasında yerini alıyor. 

Tayland

Türk parasının değerli olduğu ülkeler arasında en güzeli hangisi desek Tayland doğal güzellikleriyle bir adım öne geçebilir. Budist tapınakları, kendine özgü mimarisi ve baharatlı yemekleri, plajları, spa ve masaj merkezleri, eğlenceli clubleriyle mutlaka görmeniz gereken ülkelerden biri. 2020 yılı itibariyle 1 Türk lirası 4,55 Tayland Bahtı ile karşılık buluyor.

Çek Cumhuriyeti

Romantik ülkeler listesinin ilk 10’unda kesin yer alacak ülkelerden birisi olan Çek Cumhuriyeti Prag şehriyle ünlü.  Her yıl binlerce turistin akın ettiği Prag tam bir Orta Avrupa şehri diyebiliriz. Gotik mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz ülkede doyasına gezerek sokak aralarında kesinlikle kaybolmalısınız. Oldukça küçük olan bu şehirde muhteşem cafeler, restoranlar bulunuyor. Para birimi ise bizim Türk lirasına göre oldukça düşük kurlu seyrediyor. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 3,57 Çek korunasına denk geliyor. Ancak buranın pahalı bir şehir olduğunu söylememizde fayda var.

Sırbistan 

Son yıllarda Türklerin yurt dışı seyahati için sıklıkla tercih ettikleri Sırbistan, hiç yabancılık çekmeyeceğiniz coğrafyalardan bir tanesi. Başkent Belgrad Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alıyor ve şehrin en güzel noktalarını nehir manzaralı destinasyonlar belirliyor. Sırbistan’ın en büyük kenti olan Belgrad renkli gece hayatı, tarihi eserleri, savaştan kalma izleri ve coğrafi güzellikleri ile mutlaka görmeniz gereken şehirler arasında yer alıyor. 2020 yılı itibariyle 1 Türk Lirası 15,28 Sırp Dinarına eşit sayılıyor. Oldukça ucuz olan şehirde keyif dolu bir tatil yapabilmeniz mümkün. 

Gürcistan 

Karadeniz kıyılarında yer alan Gürcistan’a sadece kimlik kartınızla vize ve pasaportunuz olmadan seyahat etmeniz mümkün. Türkiye’nin sınır komşusu olan ülkede yaşam oldukça uygun fiyatlı. Turizm açısından son yıllarda ön plana çıkan ülkede özellikle casino eğlence mekanları dikkat çekiyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle de öne çıkan Gürcistan’ın para birimi ise Gürcistan larisi’dir. Bugün itibariyle 1 Türk lirasının Gürcistan larisi karşılığı 0,24 GLR’dir.

Arjantin

Güney Amerika’nın en gözde ülkelerinden biri olan Arjantin, doğal güzellikleri ve eğlenceli tango geceleriyle turistlerin en gözde ülkelerinden biri. Ülkemize uzak olan Arjantin’e gitmek için uçak bileti fiyatları konusunda çok da şanslı değiliz ancak Arjantin’in ucuz bir ülke olduğunu ve Türk parasının oldukça değerli olduğunu hatırlatmak isteriz. Arjantin tangosu öğrenmek istiyorsanız Türk lirasının değerli olduğu Arjantin’i tercih ederek dünyaca ünlü dansı ana vatanında öğrenebilirsiniz. Bugün 1 Türk lirası 10,28 Arjantin pesosuna denk geliyor.

Rusya

Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz Rusya, her mevsim görmeye değer manzaraları ve Moskova’da yer alan Kızıl Meydanı ve eğlence hayatı ile ön planda olan bir ülke. Özellikle kış aylarında kar festivalleriyle bir şölen ülkesine dönen Rusya’da görebileceğiniz tarihi eserler arasında Puşkin Müzesi, Lenin mozolesi, Kremlin Sarayı ve sayısız müzesi bulunuyor. Türk parasının oldukça değerli olduğu ülkede 10,29 Rus rublesi 1 Türk lirasına eşit sayılıyor.

Hindistan

Başlı başına kendine özgü ve muhteşem bir coğrafya olan Hindistan, tapınakları ve yemek kültürüyle mutlaka keşfetmeniz gereken rotalardan. Bu ülkede o kadar çok keşfetmeniz gereken yer var ki aylarca seyahat etseniz bile bitiremeyebilirsiniz. Binlerce tanrılı bu ülkede 1 Türk lirası karşılığı 11,02 Hint rupisi.

Makedonya

Yeme, içme, konaklama ve ulaşım ücretlerinin oldukça ucuz olduğu Makedonya’ya gitmek için vize almanıza gerek yok! Uygun fiyatlı yurt dışı tatil planınızı Büyük İskender’in ülkesinde yapabilirsiniz. En önemli ve güzel şehirleri arasında Ohrid ve Üsküp yer alıyor. Manastırlarıyla ünlü Bitola şehrini de ziyaret etmeden Makedonya’dan ayrılmayın! Türk lirasının değerli olduğu bu ülkede 1 TL karşılığı  yaklaşık 10 Makedon Dinarı yapıyor. Balkan ülkelerini baştan başa keşfetmen için Balkan turları sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Endonezya 

Türkiye’ye oldukça uzak olan bu ülkenin muhteşem bir doğası, gezilecek pek çok yeri ve şahane plajları var. 1 TL’nin bile çok değerli olduğu bu ülkede çok uygun fiyata oldukça konforlu bir tatil yapabilirsiniz ancak uçak bileti için önceden araştırma yapmayı ihmal etmeyin!

Vietnam

Amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bu güzel ülke, doğanın en gizli hazinelerini barındırıyor. Savaştan kalma izleri hiç yok etmeyen bu ülkede Vietnam askerlerinin saklandığı tünel ve dehlizler, kullandıkları savaş aletleri ve silahlar hepsi hala cephe alanında sergileniyor. Ayrıca Vietnam’da en ünlü spor giyim markalarının ürünlerini çok uygun fiyata satın alabiliriz. Türk lirasının gerçek anlamda bir tomar para ettiği ülkede 1 TL karşılığı 3382,60 Vietnam dongu. 
 

Not: Verilen tüm bilgiler 2020 yılı için geçerlidir.

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+