Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
İstanbul'un En Güzel 10 Bisiklet Rotası

İstanbul'un En Güzel 10 Bisiklet Rotası

Dünya’nın en güzel şehirleri listesinde kesinlikle en başa yazılacak bir yer varsa o da İstanbul’dur. İstanbul güzellikleriyle meşhur olduğu kadar trafik problemiyle de meşhur. Bisiklet yolları trafik problemine çare olur mu bilmiyoruz ama bizlere keyifli bir bisiklet sürüşü keyfi yaşatacağı kesin! Maalesef Avrupa’daki gibi gelişmiş bisiklet yolu ağları İstanbul’da yok ama İBB tarafından yeni bisiklet yollarının da oluşturulduğu müjdesini sizlere verebiliriz.

Pandemi sürecinde yeni normaller hayatımıza girerken neden bisiklet alıp kendimize yeni bir uğraşı kazandırmayalım veya bisiklet sürmek bize her zaman keyifli geliyorsa yeni gezi rotaları oluşturmayalım ki? Eğer yeni bir hobi edinmek istiyorsak 1 yıl evlerimize kapandıktan sonra bisiklet pedallarından güç alarak temiz havayı ciğerlerimize çekmek bize iyi gelecektir. Doğanın ve tarihin en güzel manzaralarını görebileceğiniz İstanbul bisiklet rotalarını bir araya getirmeye çalıştık. O halde keyifli sürüşler!

  • Beşiktaş Dolmabahçe Caddesi- Florya

Dolmabahçe Sarayı’nın yanı başında ağaçlı yoldan geçerken pedallarınızı tarihin izlerine doğru çevirdiğinizi bilmelisiniz.  Bu güzergahta ilerlerken yaklaşık 1.5 km boyunca maalesef bisiklet yolu yok. Ancak Kabataş, Tophane, Karaköy üzerinden geçerek Tarihi Galata Köprüsü’ne geldiğinizde sizi Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı, Yeni Camii, Mısır Çarşısı gibi tarihi yapılar sizleri selamlayacaktır. Galata Köprüsünden ilerleyerek dilerseniz rotanızı Sirkeci’ye dilerseniz Balat’a doğru çevirebilirsiniz. Sirkeci yönünde ilerleyerek bisiklet yolu rotasına ulaşabilir, oradan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve boğaz manzarası eşliğinde kesintisiz Florya- Yeşilköy’e kadar bisiklet yolu üzerinden devam edebilirsiniz. İstanbul'un bu rotası aynı zamanda Gülhane Parkı, Sultan Ahmet gibi tarihi bölgelerin de paralelinde ilerliyor. İstanbul'a şehir dışından geliyorsanız bu bölgedeki İstanbul otelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

  • Haliç Sahil Yolu 

Tarihi yarımadada bisiklet rotanızı devam ettiriyorsanız yönünüzü Sirkeci’nin tam aksi yönüne devam ettirdiğinizde Balat’a doğru ilerlemeye başlarsınız. Haliç belki eski Altın Boynuz günlerini yaşamıyor ama yapılan çevre düzenlemesi ve bisiklet yoluyla keyifli bir bisiklet yolu güzergahına dönüştü. Haliç üzerinde ilerlerken belki Balat’a bir kahve içebilir, tarihi sokaklarda gezinebilirsiniz. Haliç sahil yolunu takip ederek Eyüp’e kadar gidebilir, Pierre Loti tepesine doğru pedallarınızı çevirebilirsiniz. 

  • Beşiktaş-Sarıyer Sahil Yolu

Beşiktaş Sarıyer sahil yolu aslında oldukça araba ve insan trafiğinin yoğun olduğu bir güzergâh. Bu nedenle erken saatlerde ya da kalabalığın olmadığı hafta içi gündüz saatlerinde bisiklet kullanmanız daha keyifli olacaktır. Boğaz hattının en keyifli rotasında ilerlerken denizin muhteşem kokusunu içinize çekebilir, yalıların ve boğaz manzarasının keyfini yaşayabilirsiniz. 26 km sahil yolu üzerinde kahve içebileceğiniz ve kahvaltı yapabileceğiniz muhteşem cafe ve restoranlar da bulunuyor. 

  • Garipçe - Rumeli Feneri - Kilyos Hattı

Sarıyer’den bir sonraki rota olan Rumeli Feneri, eşsiz deniz manzarası ve İstanbul’da artık ender görebildiğimiz ağaçlı yolluyla en keyifli sürüş yollarından biri. Eski bir balıkçı köyü olan Rumeli Feneri hala o balıkçı köyü atmosferini ve sıcaklığını veriyor. Rumeli Fenerinden bir önceki durak olan Garipçe ise son yıllarda oldukça popüler olan balıkçı köylerinden biri. Bisikletinizle keyifli bir eğimden aşağıya inerek Garipçe Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Ancak turistik yerlerden hoşlanmıyorsanız Garipçe size kalabalık gelebilir. Rumeli Feneri’nden yol alarak istikametinizi Karadeniz’e doğru çevirdiğinizde İstanbul’un coşkulu kıyısı Kilyos’a ulabilirsiniz. Yaklaşık olarak 12 km olan bu sahil yolunda bisiklet sürmek oldukça keyifli.

  • Belgrad Ormanı

Sarıyer’de bulunan Belgrad ormanı içerisinde yaklaşık 20 km’lik bir bisiklet parkuru bulunuyor. Orman içerisinde muhteşem bir yol olan bu parkurda keyifli vakit geçireceğinizden hiç şüphemiz yok. Ancak hafta sonu maalesef ki Belgrad ormanı oldukça kalabalık olabiliyor ve parkurda yürüyen insanlar görülebiliyor. Bisiklet sürme keyfinizin kesintiye uğramaması için bu rotayı hafta içi kullanmanızı tavsiye edebiliriz. 

  • Anadolu Feneri – Yoros Kalesi – Polonezköy Bisiklet Rotası

Anadolu yakasının hem yürümek hem de pedal çevirmek için en güzel rotalarından biri olan Anadolu Feneri, İstanbul’un en yeşil bölgesi denilirse yanlış olmaz. Hem tarihi Yoros Kalesi ve manzarası hem ağaçların ve mevsiminde erguvan ağaçlarının muhteşem rengiyle pedal çevirmek eşsiz bir deneyim olacaktır. Yoros Kalesi’nden başlayan bu eşsiz rota sırasıyla Poyrazköy, Anadolu Feneri ve son olarak Riva’da son bulmaktadır. Poyrazköy sahilinde bulunan restoranlarda dilerseniz 3. Köprü manzarası eşliğinde keyifli bir mola verebilirsiniz. 19 km olan bu rotada eşsiz deniz ve orman manzaralarıyla keyifli sürüşler dileriz.

  • Aydos Ormanı 

İstanbul bisiklet rotaları deyince akla gelen ve Anadolu Yakası’nın en büyük ormanı olan Aydos, yeşil ve mavinin kucaklaştığı bir diğer rota olarak beğenileri topluyor. 12 km olan Aydos bisiklet parkuru asfalt yolla başlasa da tepeye doğru yaklaştıkça toprak ve mıcırlı bir hal alıyor. Gün batımını burada izlemenin keyfine ise paha biçilemez. Aydos Tepesi, İstanbul’un keyifle izlenebildiği yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. Mutlaka gün batımı saatlerinde Aydos Tepesi’ne çıkmalı ve İstanbul manzarasının keyfini çıkarmalısınız. 

  • Polonezköy Bisiklet ve Yürüyüş Parkuru

İstanbulluların hafta sonu rotalarından olan Polonezköy, doğaya özlem duyanlar için kaçış adreslerinden biri. Uzun zamandır bisiklet kullanmıyorsanız veya bisiklet sürmek konusunda çok da iyi değilseniz bu parkur size zor gelebilir. Toplam 4,5 km olan engebeli parkurda dilerseniz yürüyüş yaparak doğayla iç içe bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Hafta sonu keyifli bir kahvaltı yaparak güne başlamak ve ardından bisiklet kiralamak isterseniz Polonezköy tam da aradığınız adres olacaktır. 

  • Adalar

Bisiklet sürmek deyince akla gelen Adalar, İstanbulluların kaçış adreslerinden biri olarak hafızalarımıza kazıldı. Son yıllarda oldukça kalabalıklaşan Adalar’da bisiklet kullanmak ve sakin bir gün geçirmek için hafta içlerini tercih edebilirsiniz. Dilerseniz kendi bisikletinizle kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Adalar’da bisiklet kiralayan dükkanlar da mevcut. Büyükada, Heybeli, Kınalı ve Burgaz adalarının her birinde bisiklet kiralamanız mümkün. İstanbul’un en güzel rotalarından olan Prens Adaları’nda doğa ve deniz manzarasının eşliğinde araba trafiği olmadan bisiklet sürmenin keyfini çıkarabilirsiniz. 

  • Caddebostan-Bostancı- Pendik Sahili

Anadolu yakasının bisiklet parkuru deyince akla gelen ilk adresi şüphesiz ki Caddebostan… Yaklaşık 5 km olan bu bisiklet parkuru, deniz manzarası eşliğinde şehir içinde keyifle bisiklet sürmek isteyenler için en güzel rotalardan biri. Yorulduğunuzda deniz manzarasına karşı çimlere yayılabileceğiniz bu parkur yürüyüş yapmak için de oldukça ideal. Caddebostan bisiklet yolu aslında Pendik sahiline kadar ilerliyor. Yaklaşık 25 km olan bu parkurun en keyifli durağı ise Bostancı sahili diyebiliriz. Caddebostan’a göre nispeten daha az insanın bulunduğu bu konumdan Pendik Sahile kadar keyifle bisiklet sürebilirsiniz.

İstanbul’da Bisiklet Nasıl Kiralanır? İSBİKE’DEN Bisiklet Kiralamak 

Eğer bisikletiniz yoksa ve bisiklet kiralamak istiyorsanız son yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kullanıma sunduğu bisikletleri kiralayarak bisiklet parkurlarının keyfini çıkarabilirsiniz. İSBİKE’’den bisiklet kiralamak oldukça basit. Uygulama mağazalarından İSBİKE uygulamasını indirerek kredi kartınızla ya da yıllık abonelik sağlayarak bisiklet kiralamaya başlayabilirsiniz. 
 

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+