Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
×
Şehir bilgisi görmek için lütfen aktif bir şehir seçin.
Sonbaharda Gezilecek Yerler

Sonbaharda Gezilecek Yerler

Sonbahar doğanın bin bir renge büründüğü en güzel mevsimlerden biri olarak hafızalarımıza işlenmiş. Ağaçların yapraklarını dökmeye başladığı, kızıl, sarı ve yeşilin her bir tonunun ormanların zeminini kapladığı bu mevsimde gezilecek ve muhteşem fotoğraflar çekilebilecek yerler mevcut. Sonbaharda gezilecek yerler listesi oldukça uzun. Özellikle İstanbul’a yakın gezilecek yerler arayanlar, bir hafta sonunu doğanın kalbinde İstanbul’dan çok da uzaklaşmadan geçirmek isteyenler için muhteşem destinasyonları sizler için bir araya getirdik. İşte sonbaharda gezilecek 15 yer listesi;

 • Trilye / Bursa

Bursa’nın Mudanya ilçesi sınırlarında yer alan Trilye hafta sonu kaçamakları için en güzel destinasyonlardan. Henüz turist akınına uğramamış bu eski Rum balıkçı köyünde hem tarihi hem deniz hem de manzara var. İstanbul’dan bir feribotla ulaşılabilen bu eski tarihi köy, yakın yerlerdeki gezilecek destinasyonlarıyla da tercih sebebi olabilir. Trilye ufak bir çarşıya ve muhteşem manzaraya sahip. Sahilindeki restoranlar özellikle balık severlerden tam puan alacak. 

 • Misi Köyü / Bursa

Bursa’nın saklı cennetlerinden biri de Misi Köyü. Bursa’ya 12 km uzaklıkta olan tarihi köyün kuruluşu M.S 183’e kadar iniyor. Hristiyan bir keşiş ve yanındaki 85 kişinin Misi Köyü’nü kurduğu rivayet ediliyor. Her ne kadar tarihi Hristiyanlığın ilk dönemlerine kadar inse de bugünkü yapıların tamamı Osmanlı dönemine ait. Ortasından güzel bir dere akan köy hem doğa hem de tarihi evleriyle ziyaretçilerinin beğenisini topluyor. Sonbaharda gezilecek yerler listenize mutlaka eklemesiniz!

 • Mudanya / Bursa

İstanbul’dan deniz otobüsü ile 1,5 saat uzaklıkta olan bu güzel ilçe hem denize girmek hem de yeşile doymak isteyenler için en güzel adreslerden biri. Mudanya da tarihi oldukça eski ilçelerimizden biri. M.Ö 7. yy’da kurulduğu düşünülen Mudanya’nın, İyon şehir devletlerinden biri olduğu arkeolojik kazılarla ispatlanmış. Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemlerinden itibaren Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Günümüzde tarihi klişeleri, mütareke evi, zeytin ağaçlarıyla bezeli sokakları, Tarihi Rum mahallesi ile hafta sonu gezilerinin vazgeçilmez adreslerinden biri.

 • Gölyazı / Bursa

Bursa’nın son yıllarda meşhur olmaya başlamış en güzel adacıklarından biri. Uluabat Gölü üzerinde bulunan ada, incecik bir köprü ile ana karaya bağlı. Ufacık bir ada olan Gölyazı aslında tamamı yarım saatte gezilebilecek kadar küçük ama tarihi ve doğal güzelliği o kadar güzel ki incelemeye, bakmaya doyamadığınız bir manzaraya sahip. Bir dönem Apollon Krallığı’na başkentlik yapmış bu güzel köy, Osmanlı döneminde Rum balıkçı köyü olarak biliyormuş. Sonbahar gezilecek yerler listesinin en güzel adreslerinden olan Gölyazı’da hafta sonu kahvaltısı yapmak isterseniz göl kenarındaki salaş, güzel kahveleri tercih edebilirsiniz. Bursa Nilüfer ilçesine bağlı olan Gölyazı İstanbul’a 2 saat 40 dk uzaklıkta konumlanıyor. Sonbaharın tadını doyasına çıkarmak ve stresten uzak bir hafta sonu geçirmek için Bursa biletlerinizi hazırlayabilirsiniz. 

 • Edirne 

Meriç nehri kıyısında Trakya’nın en güzel tarih ve doğa kokan adresi Sonbaharın ılık rüzgarları eşliğinde mutlaka gezilmesi gereken adreslerden biri. Edirne tarihini az çok herkes biliyor. Özellikle Osmanlı’ya başkentlik yapmış bu şehirde Osmanlı’nın her dönemine ait tarihi eserler ve dokusu bozulmamış tarihi evlere rastlamak mümkün. Tarihi köprüleri, Meriç nehrinin sessiz ama bir o kadar şiddetli akan manzarası Edirne’yi sonbaharda görülmesi gereken yerler listesine eklememizin en güzel sebeplerinden. Balkan mutfağı ve Osmanlı mutfağının karışımı olan Edirne mutfağı bile hafta sonu Edirne’yi görmek için en güzel nedenlerden. Edirne’de tava ciğeri yemeden, kavala kurabiyesi almadan ve Meriç nehri kıyısında çay/kahve içmeden asla dönmeyin!

 • Nevşehir / Kapadokya

Masalsı şehir Kapadokya, İstanbul’a yakın değil ancak; uçakla 1 saat içerinde ulaşabileceğiniz bir destinasyonda. Sonbahar aylarında kızıl rengine muhteşem bir esinti katan bu destansı belde, karasal iklimin hüküm sürdüğü bir coğrafya olduğu için yaz aylarında gezmek oldukça zor oluyor ama sonbahar ve ilkbahar ayları Kapadokya’nın en güzel zamanları. Yer altı şehirleri, konakları, balon turları, otantik mağara otelleri, seramik ve çömlek atölyeleriyle sonbahar aylarında mutlaka keşfetmeniz gereken destinasyonlardan.

 •  Atatürk Arboretumu / İstanbul

İstanbul’un orta yerinde, Belgrad ormanlarının içerisinde muhteşem bir arboretum var, Atatürk Arboretumu. Arboretum, bilimsel araştırmalar ve gözlemler için oluşturulan ağaç koleksiyonlarıdır. Atatürk arboretumu ise, 256 hektarlık bir alanda muhteşem manzaralar eşliğinde yaşamını sürdürüyor. İstanbul’a dışarıdan geldiyseniz ya da hafta sonunuzda bir günü muhteşem ağaç ve göl manzaralarıyla geçirmek isterseniz Atatürk Arboretumunu ziyaret etmelisiniz.

 • Acarlar Longozu / Sakarya

Türkiye’deki tek parça halindeki en büyük longoz ormanı şüpheniz ki Acarlar Longozu. Sakarya’da bulunan Acarlar Longozu, İstanbul’a 2,5 saat uzaklıkta bulunuyor. Sakarya doğasıyla oldukça meşhur bir bölge ancak sadece longoz ormanını görmek için 2,5 saat yolculuk yapmak gereksiz olacaktır. Acarlar Longozu koruma altında olduğu için sadece belirli bir ahşap platformda gezmeniz mümkün. Acarlar Longozunu görmeye geldiğinizde mutlaka Sakarya’daki gezilecek diğer yerleri de planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.

 • İğneada / Kırklareli

Longoz ormanı deyince akla gelen ilk yer aslında İğneada. Öyle güzel bir doğası var ki hayran kalmamak imkânsız! Akarsuları, dereleri, gölleri ve sımsıkı ağaçlarıyla İğneada mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Sonbahar mevsiminde ormanın üstünü kaplayan sarı yapraklar, ılıman rüzgâr ve berrak bir deniz İğneada’nın en güzel hali. İğneada mutlaka konaklanması gereken bir yer. Camp yapabilir, bungalov evlerde kalabilir veya butik otel gibi küçük işletmeleri tercih edebilirsiniz. 

 • Bozcaada / Çanakkale

Aslında herkesin bildiği ama sonbahar ayında gitmeyi hep ertelediği bir yer Bozcaada. Üzüm bağları, Ege’nin muhteşem doğası ve denizi Bozcaada’da birleşiyor. Yaz aylarında artık eski sakinliği yok ama sonbahar aylarında Bozcaada bambaşka diyebiliriz. Kalabalığı azalıyor, adanın yerli halkı ve Bozcaada’nın müdavimleri kalıyor. Eylül ayında üzüm bağlarının bozulmaya başlamasıyla yeni şarap yapımları da başlıyor.

 • Abant / Bolu

Bu listenin olmazsa olmazı elbette ki Abant! Hepimizin sonbahar fotoğraflarında gördüğümüz Abant ormanları ve Abant gölü canlı canlı görmeniz, havasını mutlaka solumanız gereken bir doğa harikası. İstanbul’a oldukça yakın olan Abant’a özel aracınızla 2 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. 

 • Ağva / İstanbul

İstanbulluların kısa tatiller için her mevsim tercih ettiği adres, şehir merkezine 45 dakikalık uzaklığıyla Ağva oluyor. Şile ve Ağva birbirine oldukça yakın yerler. Hafta sonu tatilinizi Şile Ağva bölgesinde geçirerek iki yerin de doğal ve tarihi güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Şile’ye hem özel aracınızla hem de İETT otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. İETT web sitesi üzerinden Şile bölgesine giden otobüsleri ve hareket saatlerini bulabilirsiniz.