Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
2021 Haziran Ayı Normalleşme Kararları

2021 Haziran Ayı Normalleşme Kararları

Korona virüs tedbirleri kapsamında uzun süredir devam eden yasaklar İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı Haziran ayı genelgesi ile normalleşme sürecine girdi. Güncel seyahat yasakları ve yeni sokağa çıkma yasağı saatleri haziran normalleşme sürecinde yeniden düzenlendi. 1 Haziran tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan son genelgede konaklama tesislerine ve otellere yönelik de kararlar buluyor. Kafelerin ve restoranların faaliyetleri, düğün ve nikah salonlarına yönelik son kararlar da yine Haziran genelgesinde yerini aldı. 

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

1 Haziran’dan itibaren sokağa çıkma yasağı hafta içi ve cumartesi günleri akşam 22:00 ile sabah 05:00 arasında uygulanacak. Cumartesi 22:00’da başlayan sokağa çıkma yasağı Pazar gününün tamamını kapsayacak ve pazartesi sabah 05:00’a kadar devam edecek. Pazar günü sabah 10:00 ile 17:00 arasında market, bakkal, tatlıcı, kuruyemişçi, balıkçı ve manavlar hizmet vermeye devam edebilecekler.

Turistik gezi amacıyla geçici/kısa süreli ülkemizde bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar seyahat kısıtlamalarından muaf tutulacak. Özel koruma statüsündekiler, oturum izni olanlar ve ikamet izinli yabancı uyruklu vatandaşlar için kısıtlamalar geçerli olacak.

Şehirler Arası Seyahat Yasağı Kalktı mı? 

Şehirler arası seyahat etmek isteyenler özel araçlarıyla ve toplu ulaşım araçlarıyla sokağa çıkma yasağının olmadığı saatlerde şehirler arası yolculuk yapabilir. Sokağa çıkma yasağının olduğu saat ve günlerde ise toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmelerinde herhangi bir engel bulunmuyor. Seyahat izin belgesi almadan sadece bilet numarasını ya da rezervasyon kodunu göstererek şehirler arası seyahat edebilirsiniz. Bilet alırken mutlaka HES kodunuzu bilmeli ve biletleme esnasında kod bilgilerinizi girmelisiniz. Seyahat yasağının olduğu saat ve günlerde özel araçla şehirler arası gitmek için seyahat izin belgesi almanız gerekmektedir. Seyahat izin belgesi hakkında detaylı bilgi almak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Oteller ve Konaklama Tesisleri Nasıl Faaliyet Gösterecek?

Otel vb. konaklama tesislerinde rezervasyonu olan ve tüm ödemelerini gerçekleştiren misafirler şehirler arası seyahatlerde rezervasyon bilgilerini ve faturasını göstererek sokağa çıkma kısıtlaması olduğu saatlerde de tatil yapacağı konaklama tesisine seyahat izin belgesi almadan gidebilir. 
Konaklama merkezlerinin kapalı eğlence mekanları 1 Haziran genelgesiyle de kapalı kalmaya devam edecek. 

  • Otellerin açık alanlarında toplu eğlence yapılmasına izin verilmeyecek. 
  • Tüm konaklama işletmeleri korona virüs önlemi genelgesindeki hijyen şartlarına uygun şekilde hizmet vermek zorundadır. Tüm denetimler 199986 Genelgesi kapsamında yapılmaya devam edecektir.

Kafe ve Restoranlar Açıldı mı?

Kafeler ve restoranlar sabah 07:00 akşam 21:00 arasında haftanın 6 günü açık olacak. Bu saatler arasında açık alanlarda aynı masada en fazla 3 kişi kapalı alanlarda aynı masada en fazla iki kişi hizmet alabilecek. Saat 21:00’dan 24:00’a kadar ise paket servis yapılabilecek. Pazar günleri ise 07:00 -24:00 arasında sadece paket servis yaparak faaliyet gösterebilecek. 

65 Yaş Üzeri Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

65 yaş üzeri vatandaşlar 2 doz aşılarını olması halinde herkes gibi sabah 05:00 akşam 22:00 saatleri arasında serbestçe dışarı çıkabiliyor. 2 doz aşı olmayan vatandaş ise sabah 10:00 öğlen 14:00 arasında dışarı çıkabiliyor. İki doz aşısını olan 65 yaş üzeri vatandaşların şehirler arası seyahat etmesinde herhangi bir engel bulunmuyor. Aşıları tamamlanmamış veya hiç aşı olmamış 65 yaş üzeri vatandaş ise seyahat izin belgesi almadan şehirler arası yolculuk yapamamaktadır. 

65 yaş ve üzeri tüm vatandaşlar 2 doz aşılarını olmuş olsalar da şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanamayacaklar.

18 Yaş Altı Güncel Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

18 yaş ve altı vatandaşlar da aynı diğer vatandaşlar gibi sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatlerde sokağa çıkamayacak ancak bunun haricinde ekstra bir yasak uygulaması olmayacak. Şehir içi toplu ulaşım araçlarını 18 yaş altı vatandaşlar da kullanamayacak. Gönüllülük esasına dayalı eğitimin uygulanacağı saatlerde bu yasaktan muaf tutulacaklar. Detaylarla ilgili daha fazla bilgi almak için İçişleri Bakanlığı’nın resmî web sitesini ziyaret ederek Haziran genelgesini okuyabilirsiniz.

Not: Bu bilgiler Haziran 2021 için geçerlidir. 


 

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+