Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç
HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir?

1 Haziran tarihinden itibaren yeni normal sürecine geçişimizle hayatımıza giren HES kodu, yurt içi ve Türkiye çıkışlı yurt dışı seyahatlerde almamız gereken 10 haneli bir güvenlik önlemidir. Hayat Eve Sığar kodu koronavirüs taşımadığınızı veya temaslı olmadığınızı belgelemek amacıyla T.C Sağlık Bakanlığı tarafından aktive edilmiş bir uygulamadır. Otobüs, uçak ve trenle seyahat etmek istiyorsanız mutlaka HES kodu almalısınız. Yeni yayınlanan genelge ile şehir içi ulaşımlarda da HES kodu zorunlu hale getirilmiştir. Hayat eve sığar kodunuz olmaması durumunda seyahat etmeniz mümkün değildir. Sizinle seyahat edecek olan her yolcu için ayrı ayrı HES kodu bulunması gerekmektedir. 2 yaşından büyük çocuklar ve tüm yetişkinlerin HES kodu bulunmalıdır.

Hes kodu Ne İşe Yarar?

Hes kodu, covid-19 virüsunun yayılmasını önlemek amacıyla hasta ve temaslı kişilerin izole edilmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Kod, hasta ve temeslı kişilerin seyahat etmesine izin vermez, karantina alanlarından çıkan vakaların belirlenmesine yardımcı olur. Hes kodu olmadan şehirler arası ve şehir içi ulaşım araçlarını kullanmanız mümkün değildir. Uygulama sayesinde güvenli şekilde seyahat edilebilir, otellerde güvenle konaklayabilirsiniz.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almak için TC. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği 3 yol var. E-devlet, Hayat Eve Sığar uygulaması ve SMS ile kod almanız mümkün. 

  • E-Devlet üzerinden HES kodu almak istiyorsanız;

E-DEVLET şifrenizi girerek https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme linki üzerinden kolaylıkla kod alabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra HES kodu üretme alanına kaç gün süre için koda ihtiyacınız olduğunu belirlemeli ya da süresiz kısmını işaretleyerek işlemi sonlandırabilirsiniz.

  • SMS ile HES kodu almak istiyorsanız;

2023 kısa mesaj hattına TC kimlik numarası boşluk, TC kimlik numarasının son 4 hanesi boşluk, kaç gün süre için kod istediğinizi yazıp 2023’e göndermeniz yeterlidir. Sizinle seyahat edecek olan herkesin HES kodu alması gereklidir.

  • Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden almak istiyorsanız;

Öncelikle HES uygulamasını telefonunuza indirmeli, ardından uygulama içerisinden HES kodu alma bölümüne girerek seyahatiniz için gerekli olan kodu üretebilirsiniz. Ayrıca seyahat izin belgesi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Yabancılar için HES Kodu Nasıl Alınır?

Yabancı kimlik numarasına sahip vatandaşlar (97,98,99 ile başlayn kimlik numarları) ve yabancı uyruklu kişiler SMS ile kolaylıkla kod alabilir. 

Türkiye Cumhuriyeti Yabancı Kimlik Numarasına sahip vatandaşlar;

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla,

Yabancı kimlik numarası, doğum yılı ve Hes Kodunun geçerli olmasını istediğiniz gün sayısını yazıp 2023'e SMS atarak kod alabilirsiniz.

Yabancı uyruklu kişiler ise;

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla,

Milliyetini (IRN), Pasaport numarasını,Doğum yılını ( sadece yıl), Soyadını ve HES Konunun geçerli olmasını istediği gün sayısını yazarak 2023'e SMS gönderebilir.

65 Yaş Üzeri Hes Kodu Nasıl Alınır?

65 yaş üzeri kişilerin de Hes Kodu alması gerekmektedir. Her TC. vatandaşı gibi e-devlet ya da SMS yoluyla kolaylıkla hes kodu alabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda da zorunlu hale gelen Hes kodunuzu ulaşım kartlarınıza tanımlatmanız gerekmektedir. 

18 Yaş Altı Hes Kodu Nasıl Alınır?

18 yaş altı çocuklar için e-devlet üzerinden kod oluşturulabilir. Ayrıca Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ve SMS ile 18 yaş altı çocuklar için Hayat eve sığar kodu alınabilir. 

Hes Kodu 2. Genelge ile Alınan Yeni Önlemler

30.09.2020 tarihinde yayınlanan 2. Hes Kodu genelgesiyle birlikte şehir içi ulaşımlarda ve konaklama tesislerinde hes kodu zorunlu hale getirildi. Covid-19'la mücade tedbirleri kapsamında alınan yeni kararlarla şehir içi ulaşım araçlarında (metro, metrobüs, otobüs vs.) kullanılan akıllı seyahat kartları ile HES sistemi arasında gerekli entegrasyonlar sağlanacak. Kişiye özel seyahat kartları sayesinde temaslı ve hastaların toplu ulaşım araçlarından izole edilmeleri sağlanacak. Kişiye özel seyahat kartı olmayanların ise mevcut kartlarını sisteme kaydettirmeleri gerekecek.

Yayınlanan 2. Hes Kodu genelgesinde konaklama tesisleriyle ilgili de hes kodu uygulaması zorunlu hale getirildi. Yapacağınız rezervasyonlarda konaklama yapacak her kişi için kod bildirilmelidir. Konaklama tesislerine girişlerde HES kodu bildirilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Misafirlerin temaslı ya da hasta olmaları durumunda Covid-19 önlemi alan oteller için zorunlu olan izolasyon odalarına yerleştirileceklerdir. Kod sorgulaması yapmayan ya da temaslı ve hasta misafir kabul eden konaklama tesislerinin 10 gün süreyle faaliyetleri durdurulacaktır.

HES Kodu süresi ne kadar olmalıdır?

Hayat Eve Sığar kodunuzun süresi tüm seyahat sürenizi ve dönüş tarihinizi kapsamalıdır. Biletinizi gidiş dönüş almak istiyorsanız ya da önceden aldığınız gidiş dönüş biletiniz varsa mutlaka dönüş tarihinizi de içine alan HES kodunuz olmalıdır. 

HES Kodu olmadan uçak bileti alabilir miyim?

HES Kodunuz olmadan artık uçak bileti almanız mümkün değil. Uçak biletinizi alırken ve chenck-in işlemi yaparken mutlaka HES kodu alanına e-devlet, HES uygulaması veya SMS ile aldığınız kodu giriş yapmalısınız. 

HES Kodu ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

  • Herkes için ayrı ayrı kod alınmalıdır.
  • 0-2 yaş aralığında olan çocuklar için kod alınmasına gerek yoktur.
  • 18 yaşını doldurmamış çocuklar için de Hayat eve sığar kodu alınmalıdır.
  • HES kodu süresi tüm seyahat sürenizi ve dönüş tarihinizi kapsamalıdır.
  • Karantina sürecindeyseniz ya da covid-19 pozitifseniz daha önceden aldığınız kod geçersiz sayılır.
  • Yurt dışından Türkiye’ye olan seyahatlerde HES kodu zorunlu değildir.

HES kodu almak seyahat etmek için yeterli midir?

Tüm dünyada etkisini gösteren salgından dolayı kod uygulaması Türk vatandaşları için zorunlu tutulmaktadır. HES kodunuz olsa da hastalık semptomlarını göstermeniz durumda seyahat engeli yaşayabilirsiniz. Ateş ölçümü sırasında ateşinizin yüksek çıkması ve diğer belirtiler sebebiyle uçağa ve otobüse binmenize izin verilmeyebilir. Bunların haricinde seyahatler sırasında zorunlu tutulan maske takma kuralına uymamanız durumunda seyahat etmeniz engellenecektir. 

Bilet Alırken HES kodunu nereye yazmalıyım?

Tatilsepeti üzerinden alacağınız uçak biletlerinde öncelikle seyahat etmek istediğiniz tarihleri gidiş dönüş kısmına girerek uçak bileti araması yapmalısınız. Uçak biletinizi seçtikten sonra yolcu bilgilerinizi gireceğiniz kısımda yer alan Hayat Eve Sığar (HES kodu) kodu kısmına geçerli Hayat Eve Sığar kodunu girmelisiniz. Aynı işlemi tüm yolcular için yapmalısınız. 

HES kodu kullanmak güvenli mi?

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından üretilen HES kodları sizin sağlık durumunuzu gerekli kuruluşların görmesini ve buna göre çeşitli önlemler alınmasını sağlar. Üretilen HES kodlarında yer alan tüm bilgiler Sağlık Bakanlığının kontrolündedir. Tatilsepeti’ne vermiş olduğunuz HES kodları sadece gerekli seyahat için bir engel taşıyıp taşımadığınızın sorgulaması yapılırken gereklidir ve rezervasyon bilgileri gizlilik kuralları çerçevesinde saklanmaktadır. 

 

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+