TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir?

1 Haziran tarihinden itibaren yeni normal sürecine geçişimizle hayatımıza giren HES kodu, yurt içi ve Türkiye çıkışlı yurt dışı seyahatlerde almamız gereken 10 haneli bir güvenlik önlemidir. Hayat Eve Sığar kodu koronavirüs taşımadığınızı veya temaslı olmadığınızı belgelemek amacıyla T.C Sağlık Bakanlığı tarafından aktive edilmiş bir uygulamadır. Otobüs, uçak ve trenle seyahat etmek istiyorsanız mutlaka HES kodu almalısınız. HES kodunuz olmaması durumunda seyahat etmeniz mümkün değildir. Sizinle seyahat edecek olan her yolcu için ayrı ayrı HES kodu bulunması gerekmektedir. 2 yaşından büyük çocuklar ve tüm yetişkinlerin HES kodu bulunmalıdır.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almak için TC. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği 3 yol var. E-devlet, Hayat Eve Sığar uygulaması ve SMS ile HES kodu almanız mümkün. 

  • E-Devlet üzerinden HES kodu almak istiyorsanız;

E-DEVLET şifrenizi girerek https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme linki üzerinden kolaylıkla HES kodu alabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra HES kodu üretme alanına kaç gün süre için koda ihtiyacınız olduğunu belirlemeli ya da süresiz kısmını işaretleyerek HES Kodu üretebilirsiniz. 

  • SMS ile HES kodu almak istiyorsanız;

2023 kısa mesaj hattına TC kimlik numarası boşluk, TC kimlik numarasının son 4 hanesi boşluk, kaç gün süre için HES kodu istediğinizi yazıp 2023’e göndermeniz yeterlidir. Sizinle seyahat edecek olan herkesin HES kodu alması gereklidir.

  • Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden almak istiyorsanız;

Öncelikle HES uygulamasını telefonunuza indirmeli, ardından uygulama içerisinden HES kodu alma bölümüne girerek seyahatiniz için gerekli olan HES kodunu üretebilirsiniz. 

HES Kodu süresi ne kadar olmalıdır?

HES kodunuzun süresi tüm seyahat sürenizi ve dönüş tarihinizi kapsamalıdır. Biletinizi gidiş dönüş almak istiyorsanız ya da önceden aldığınız gidiş dönüş biletiniz varsa mutlaka dönüş tarihinizi de içine alan HES kodunuz olmalıdır. 

HES Kodu olmadan uçak bileti alabilir miyim?

HES Kodunuz olmadan artık uçak bileti almanız mümkün değil. Uçak biletinizi alırken ve chenck-in işlemi yaparken mutlaka HES kodu alanına e-devlet, HES uygulaması veya SMS ile aldığınız kodu giriş yapmalısınız. 

HES Kodu ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

  • Herkes için ayrı ayrı HES kodu alınmalıdır.
  • 0-2 yaş aralığında olan çocuklar için HES kodu alınmasına gerek yoktur.
  • 18 yaşını doldurmamış çocuklar için de HES kodu alınmalıdır.
  • HES kodu süresi tüm seyahat sürenizi ve dönüş tarihinizi kapsamalıdır.
  • Karantina sürecindeyseniz ya da covid-19 pozitifseniz HES kodunuz geçersiz sayılır.
  • Yurt dışından Türkiye’ye olan seyahatlerde HES kodu zorunlu değildir.

HES kodu almak seyahat etmek için yeterli midir?

Tüm dünyada etkisini gösteren salgından dolayı HES kodu uygulaması Türk vatandaşları için zorunlu tutulmaktadır. HES kodunuz olsa da hastalık semptomlarını göstermeniz durumda seyahat engeli yaşayabilirsiniz. Ateş ölçümü sırasında ateşinizin yüksek çıkması ve diğer belirtiler sebebiyle uçağa ve otobüse binmenize izin verilmeyebilir. Bunların haricinde seyahatler sırasında zorunlu tutulan maske takma kuralına uymamanız durumunda seyahat etmeniz engellenecektir. 

Bilet Alırken HES kodunu nereye yazmalıyım?

Tatilsepeti üzerinden alacağınız uçak biletlerinde öncelikle seyahat etmek istediğiniz tarihleri gidiş dönüş kısmına girerek uçak bileti araması yapmalısınız. Uçak biletinizi seçtikten sonra yolcu bilgilerinizi gireceğiniz kısımda yer alan Hayat Eve Sığar (HES kodu) kodu kısmına geçerli HES kodunuzu girmelisiniz. Aynı işlemi tüm yolcular için yapmalısınız. 

HES kodu kullanmak güvenli mi?

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından üretilen HES kodları sizin sağlık durumunuzu gerekli kuruluşların görmesini ve buna göre çeşitli önlemler alınmasını sağlar. Üretilen HES kodlarında yer alan tüm bilgiler Sağlık Bakanlığının kontrolündedir. Tatilsepeti’ne vermiş olduğunuz HES kodları sadece gerekli seyahat için bir engel taşıyıp taşımadığınızın sorgulaması yapılırken gereklidir ve rezervasyon bilgileri gizlilik kuralları çerçevesinde saklanmaktadır.