Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
Seyahat Yasakları

Seyahat Yasakları

Seyahat yasakları ve tam kapanma, mutasyonlu Korona virüs vakalarının ülkemizde hızla yayılmasının ardından 26 Nisan 2021’de yayınlanan yeni genelgeyle hayatımıza girdi. Sokağa çıkma yasağı hafta içi ve hafta sonu ayrımı yapılmadan uygulanacak. Tam kapanma, sokağa çıkma yasağı ve şehirler arası seyahat yasağı 29 Nisan saat 19:00'da başlayıp 17 Mayıs saat 05:00'da sona erecek. Bu süre içerisinde marketler, bakkallar, tatlıcılar, kuruyemişçiler, kasaplar ve fırınlar saat 17:00'a kadar hizmet verecek. Restoran ve cafeler paket servisle aynı saatler arasında  hizmete devam edebilecek. İkamete en yakın noktadan alışverişe izin verilirken, seyahat izin belgesi olmadan araç kullanımına izin verilmeyecek. Pazar günleri ise gıda satış noktaları dahil olmak üzere her yer kapalı olacak. Sitede oturanlar da site içerisinde dahi zorunlu haller dışında dışarıda bulunması site yönetimi tarafından engellenecek. Yasakların kapsamları genişlerken güncel seyahat yasakları neler? diye merak edenler ve özel araçla şehirler arası ulaşım yasak mı? sorularının cevaplarını arayanlar, 65 yaş üzeri şehirler arası seyahat edebiliyor mu? ve çok daha fazlası için tüm detayları sizler için araştırdık. 

Hafta İçi ve Hafta Sonu Şehirler Arası Seyahat Yasağı Var mı? 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan son genelgeyle birlikte hafta içi ve hafta sonu fark etmeden 17 Mayıs saat 05:00'a kadar muaf ve seyahat izin belgesi olan kişiler haricinde şehirler arası seyahat yasaklanmıştır. Seyahat izin belgesi olan kişiler uçak, tren, gemi ve otobüsle seyahat etmek isterse mutlaka izin belgesini ve HES kodunu göstermelidir aksi takdirde biletleme işleme yapılamayacaktır. 

Tam Kapanmada Özel Araçla Seyahat Etmek Yasak mı? 

Kısmi kapanma kararı alınmasıyla seyahat yasakları hayatımıza yeniden girdi. 26 Nisan tarihinde yayınlanan tam kapanma genelgesiyle birlikte hafta içi ve  hafta sonları fark etmeden sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasağı uygulanacak. Bu süredeler içinde şehirler arası seyahat etmek için özel durumunuz olması ve seyahat izin belgesi almış olmanız gerekiyor. Sokağa çıkma yasağı olan günlerde özel araçla seyahat etmeye izin verilmiyor. Eğer özel aracınızla seyahat etmek istiyorsanız seyahat izin belgesi çıkarttırmanız gerekiyor. 

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Şehirler arası seyahat yasağı varken uçak, gemi, tren, otobüs gibi ulaşım araçlarıyla seyahat etmek için seyahat izin belgesi oluşturmanız gerekiyor. Seyahat izin belgesi almak için e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait e-başvuru sayfasına girerek seyahat izin belgesi oluşturabilir ya da ALO 199 hattını arayarak izin belgesi alabilirsiniz, seyahat yasakları hakkında en güncel ve detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. 

Şehirler Arası Seyahat Yasağı Ne Zaman Bitiyor? 

29 Nisan 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni genelgeyle seyahat yasağı 17 Mayıs 2021 saat 05:00'da sona eriyor. Bu tarihten itibaren ek yasaklar gelmemesi durumunda seyahat yasakları sona erecek.

Ramazan Bayramı’nda Seyahat Yasağı Var mı? 

Ramazan Bayramı’nda ek izinlerle birlikte dokuz günlük bir tatil bizleri bekliyor. Ancak tam kapanma genelgesiyle birlikte şehirler arası seyahatlere özel durumlar dışında kesinlikle izin verilmiyor. Bu nedenle Ramazan Bayramı döneminde ve 29 Nisan- 17 Mayıs tarihleri arasında muafiyeti olan kişiler haricinde hiç kimse şehirler arası seyahat edemeyecek.

Tam Kapanmada Oteller Açık Olacak mı?

Tam kapanmayla birlikte oteller de yabancı turist ve sokağa çıkma yasağından muaf kişiler haricindeki vatandaşlara hizmet veremeyecek. Otellere giriş yapacak olan muaf vatandaşlar da yine HES koduyla giriş yapabilecek. 

Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Kimler Muaf Tutulacak?

TBMM üyeleri ve çalışanları, 

Zorunlu sağlık randevusu olan kişiler, 

Oteller ve burada çalışan personeller,

Kargo, su, gezete, mutfak tüpü dağıtım firması çalışanları, 

Şehir içi toplu ulaşım araçlarının sürücü ve görevlileri, 

Nöbetçi noterler ve burada çalışanlar, 

Marken, fırın, kasap, kuruyemiş, tatlıcı çalışanları,

 Sebze, meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar,

Eczane, veteriner ve burada çalışanlar, 

Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar,

İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,

Tam kapanmayla ilgili detaylı bilgilere ve muaf kişiler listesine Dışileri Bakanlığı resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. 

 

 

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+