Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
Seyahat Yasakları

Seyahat Yasakları

Seyahat yasakları 1 Haziran tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlan son genelgeyle birlikte yeniden düzenlendi. Yeni normalleşmede sokağa çıkma yasağı ve şehirler arası seyahat yasağı hafta içi 05:00 ile 22:00 arasında uygulanacak. Pazar günleri ise tüm günü kapsayacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Pazar günleri marketler, bakkallar, tatlıcılar, kuruyemişçiler, kasaplar ve fırınlar saat 17:00'a kadar hizmet verecek. Restoran ve cafeler paket servisle aynı saatler arasında  hizmete devam edebilecek. İkamete en yakın noktadan alışverişe izin verilirken, seyahat izin belgesi olmadan araç kullanımına izin verilmeyecek. Yeni normalleşmede güncel seyahat yasakları neler? diye merak edenler ve özel araçla şehirler arası ulaşım yasak mı? sorularının cevaplarını arayanlar, 65 yaş üzeri şehirler arası seyahat edebiliyor mu? ve çok daha fazlası için tüm detayları sizler için araştırdık. 

Hafta İçi ve Hafta Sonu Şehirler Arası Seyahat Yasağı Var mı? 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan güncel genelgeyle birlikte hafta içi ve cumartesi günü akşam 22:00 ile sabah 05:00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. sokağa çıkma yasağı pazar gününün tamamını kapsayacaktır. Uçak, tren, gemi ve otobüsle seyahat etmek isterseniz  Hes kodunuzla birlikte bilet alabilir ve seyahat izin belgesine gerek kalmadan sadece biletinizle seyahat edebilirsiniz. 

Yeni Normalleşmede Özel Araçla Seyahat Etmek Yasak mı? 

Yeni normalleşme döneminde özel aracınızla seyahat etmek isterseniz sokağa çıkma kısıtlaması olmayan saatleri tercih etmelisiniz. Sokağa çıkma yasağı olan saatlerdeşehirler arası seyahat etmek için özel durumunuz olması ve seyahat izin belgesi almış olmanız gerekiyor. Sokağa çıkma yasağı olan günlerde özel araçla seyahat etmeye izin verilmiyor. Eğer özel aracınızla seyahat etmek istiyorsanız seyahat izin belgesi çıkarttırmanız gerekiyor. 

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Sokağa çıkma kısıtlaması olan saatlerde özel araçla seyahat etmek için seyahat izin belgesi almanız gerekiyor. Seyahat izin belgesi almak için e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait e-başvuru sayfasına girerek seyahat izin belgesi oluşturabilir ya da ALO 199 hattını arayarak izin belgesi alabilirsiniz, seyahat yasakları hakkında en güncel ve detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. 

Şehirler Arası Seyahat Yasağı Ne Zaman Bitiyor? 

Şehirler arası seyahatler özel araçlarla yapılacaksa sokağa çıkma kısıtlaması olmayan saatlerde yapılmalı. Şehirler arası toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecekseniz biletini ve biletin size ait olduğunu gösteren kimliğinizin yanınızda olması yeterlidir. 

Kurban Bayramı’nda Seyahat Yasağı Var mı? 

Kurban Bayramı'nda ek izinlerle birlikte dokuz günlük bir tatil bizleri bekliyor. 1 Haziranda yayınlanan güncel seyahat yasaklarında şehirler arası seyahat yasağının akşam 22:00 sabah 05:00 arasında olduğu görüldü. 1 Haziran güncel yasaklar 1 Temmuz'a kadar devam edecek. Temmuz ayında yayınlanacak yeni genelge ile Kurban Bayram'ında seyahat yasağı olup olmayacağına karar verilecek. 

Yeni Normalleşmede Oteller Açık Olacak mı?

1 Haziran Yeni Normalleşme döneminde oteller hizmet verecek. Korana virüs önlemleri alınan oteller güvenli turizm sertifikasıyla misafirlerine sağlıklı tatil sunmayı hedefliyor. Otellere yapacağınız rezervasyon ve fatura çıktısıyla sokağa çıkma kısıtlaması olan saatlerde de seyahat edebilirsiniz. Otellerin kapalı eğlence mekanları ve hamam, sauna, kapalı yüzme havuzları yeni genelgeyle de açılmadı. 

Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Kimler Muaf Tutulacak?

TBMM üyeleri ve çalışanları, 

Zorunlu sağlık randevusu olan kişiler, 

Oteller ve burada çalışan personeller,

Kargo, su, gezete, mutfak tüpü dağıtım firması çalışanları, 

Şehir içi toplu ulaşım araçlarının sürücü ve görevlileri, 

Nöbetçi noterler ve burada çalışanlar, 

Market, fırın, kasap, kuruyemiş, tatlıcı çalışanları,

Sebze, meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar,

Eczane, veteriner ve burada çalışanlar, 

Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar,

İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,

Tam kapanmayla ilgili detaylı bilgilere ve muaf kişiler listesine Dışileri Bakanlığı resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. 

1 Haziran genelgesiyle yeni kararlar yürürlüğe girdi. Güncel bilgileri haziran ayı normalleşme kararları yazımızdan öğrenebilirsiniz.