Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
×
Şehir bilgisi görmek için lütfen aktif bir şehir seçin.
Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Pandemi sürecinin getirdiği zorunlu tedbirler kapsamında sokağa çıkma yasağı yeniden uygulanmaya başlandı. 1 Haziran yeni normalleşme genelgesinde yer aldığı gibi özel aracınızla seyahat etmek için seyahat izin belgesi almanız gerekmektedir. Haziran genelgesi ile normalleşme kararları yeniden belirlendi. 1 Temmuz normalleşme süreciyle seyahat yasakları kaldırıldı. Aşılamanın hız kazanmasıyla aşı kartları da seyhatlerde hes kodunun yanında istenebilir. Örneğin Kıbrıs, Türkiye'den gelecek misafirlerin mutlaka iki doz aşısını yaptırdığını belgeleyen aşı kartını mutlaka görmek istiyor. Aşı kartı hakkında detaylı billgi almak için aşı pasaportu yazımızı okuyabilirsiniz.

Seyahat izin belgesi almak için İç İşleri Bakanlığı'na ait Alo 199, e-devlet, kaymakamlık, valilik, otogarlar ve havalimanlarına kurulan başvuru masalarından seyahat izin belgesi başvurusu yapabilirsiniz. 

E-devlet üzerinden başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/goc-idaresi-yol-izin-belge-basvurusu adresine girmeniz gerekiyor. Başvurunuz değerlendirmeye alınarak olumlu ya da olumsuz olması durumunda SMS ile bilgilendirileceksiniz. Ayrıca sorgulama ekranı üzerinden de başvuru değerlendirmenizi öğrenebilirsiniz.

Seyahat izin belgenizin yanında mutlaka HES kodu da almalısınız.

ALO 199 Seyahat İzin Belgesi Nasıl Çıkarttırılır?

Seyahat izin belgesi ya da diğer adıyla yol izin belgesi almak için İçişleri Bakanlığı tarafından sunulmuş iki ayrı hizmet bulunuyor. Dilerseniz ALO 199 çağrı merkezini arayarak veya e-devlet üzerinden seyahat izin belgenizi oluşturabilirsiniz. Alo 199 çağrı merkezini aradığınızda;

 • Neden Seyahat İzin Belgesi almak istediğiniz sorulacaktır.
 • Hangi şehirden hangi şehre gideceğiniz ve kaç gün konaklayacağınız bilgisi istenecektir.
   
 • Özel araçla seyahat edecekseniz aracınızın plakası ve yanınızda sizinle seyahat edecek kişilerin kimlik bilgileri alınacaktır. 
 • Gideceğiniz şehirde konaklayacağınız yerin açık adresi istenecektir.
 • Cenaze nedeniyle seyahat izin belgesi çıkarttırmak istiyorsanız vefat eden kişinin birinci dereceden akrabanız veya eşinizin birinci dereceden akrabası olması gerekmektedir.
 • Seyahat izni almanız durumunda gün içerisinde onay mesajı telefonunuza gelecektir. 
 • Yol izin belgenizin mutlaka yanınızda bulunması gerekmektedir.

E-devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? 

Seyahat izin Belgesi almanın bir diğer yolu da e-devlet üzerinden başvuru yapmaktır. E-devlet üzerinden seyahat izin belgesi başvurusu yapmak için;

 • e-devlet sistemine TCKN ve e-devlet şifrenizle giriş yapmalısınız. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden TC kimlik kartınızla başvuru yaparak temin edebilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra e-devlet ana sayfasının arama kısmına e-başvuru yazarak İçişleri Bakanlığı’na ait Seyahat İzin Belgesi başvuru alanına ulaşabilirsiniz.
 • E- Başvuru sayfası üzerinden “yeni başvuru” alanına tıklayınız. 
 • Yeni Başvuru sayfasından Başvuru türünü seçerek işleme devam ediniz.
 • Gideceğiniz il ve konaklama adresiniz talep edilecektir, bilgileri eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olunuz.
 • Seyahat sebebi ve ulaşım şekli bilgileri istenecek ve özel araçla gidecekseniz plaka bilgisini de eklemeniz gerekecektir.
 • Tüm bilgileri eksiksiz ve doğru girdiğinize emin olduktan sonra “Başvur” butonuna basarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur? 

Seyahat izin belgesi başvuru sonucu, başvuru yaptığınız gün içinde kurul tarafından değerlendirmeye alınıyor. Genellikle başvuru yaptığınız gün içerisinde ya da bir gün sonra seyahat izin belgesi başvuru sonucunuz SMS ile sisteme kayıtlı cep telefonunuza gönderiliyor. Dilerseniz e-devlet üzerinden başvuru sonucunuzu sorgulayabilirsiniz. 

65 Yaş Üzeri için Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

65 yaş üzeri vatandaşlar hafta içi 10:00-13:00 saatleri arasında sokağa çıkabiliyor. Geri kalan zaman diliminde seyahat izin belgesi olmadan hem şehir içinde hem de şehirler arası yolculuk yapması mümkün değil. Bu nedenle seyahat etmeden önce HES Kodu ve seyahat izin belgesi almış olmaları gerekiyor. 65 yaş üzeri vatandaşlar seyahat izin belgesi almak için yine e-devlet, Alo 199, kaymakamlık ve valiliklerden seyahat izin belgesi başvurusu yapabilir.

20 Yaş Altı Seyahat İzin Belgesi Almalı mı?

20 yaş altı vatandaşlar ise sokağa çıkmaları yasak olduğu saatlerde yolculuk etmeleri gerekiyorsa yanlarında ebeveynleri olduğu takdirde seyahat edebilirler. Ancak yine HES KODU almaları zorunludur. 18-20 yaş arasında olan vatandaşlar istisnai durumlarda seyahat izin belgesi alarak tek başına yolculuk yapabilir.

Sokağa Çıkma Yasağı Varken Uçak, Tren ve Otobüsle Seyahat Edebilir miyim?

Yeni normalleşme süreciine geçtiğimiz 1 Haziran tarihinden itibaren akşam 22:00 sabah 05:00 saatleri arasında ve pazar günün tamamını kapsayacek şekildeki şehirler arası seyahatlerinizde özel araç kullanacaksanız seyahat izin belgesi almanız gerekmektedir. Şehirler arası toplu ulaşım aracı kullanacaksanız sadece biletinizi göstermeniz yeterlidir. Yine HES kodunuzun da mutlaka olması gerekmektedir. Bu dönemde şehir içi ve şehir dışı toplu ulaşım araçları %50 kapasiteyle hizmet verecektir. Bilet alırken Hes kodu ve seyahat izin belgesi ibraz etmeniz gerekecektir. 

Otogar, havalimanı ve garlara transferinizi özel araçla sağlayacaksanız oturduğunuz bölgenin kaymakamlık veya kolluk kuvvetlerine sokağa çıkacağınız saati ve aracın plaka bilgilerini aktarmanız gerekmektedir.

Eğer aracı başkası kullanacak ve otogar, havalimanı ya da gara sizi ulaştıracaksa dönüş yolunda sorulduğu taktirde göstermek için biletlerin ve kimlik belgelerinin fotokopilerini  alması gerekmektedir.

Seyahat İzin Belgesi Şartları Nelerdir? 

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde özel araçlarla seyahat etmek yasak ancak; belirli şartlarda seyahat izin belgesi alarak özel aracınızla seyahat edebilirsiniz. Özel araçla seyahat izin belgesi şartları;

 • Askerlik hizmeti bitip ikametine dönenler,
 • Tedavisi bitip taburcu olanlar,
 • Doktordan sevk kâğıdı alanlar veya doktor randevusu alanlar,
 • Bulunduğu ile 5 gün önce gelenler ve ikameti olan şehre dönecek olanlar (bulunduğu şehre 5 gün önce geldiğini kanıtlamadır),
 • Kendi veya eşinin birinci dereceden yakını vefat edenler ve cenaze işlemlerine refakat edecek olanlar (en fazla 4 kişi),
 • Ceza infaz kurumundan tahliye olanlar,
 • Özel veya kamudan günlü sözleşme davet yazısı alanlar, 

Seyahat izin belgesi alarak özel araçlarıyla yolculuk yapabilirler.

Sokağa Çıkma Yasağı Olduğu Günlerde Oteller Açık Olacak mı?

Yayınlanan son genelgede otellerin hizmet vereceği açıkladı. Tüm ödemesini yapan ve faturası olan vatandaşlar rezervasyon numaralarını ve faturalarını gösterek sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde de şehirler arası seyahat edebilecek. Otellerin kapalı alanlarında ve kapalı havuz ve hamam gibi yerleri kullanıma kapalı olacak. Açık alanlarında toplu eğlencelere izin verilmeden hizmet verilmeye devam edilebilecek.

Havalimanı, Otogar ve Gar Restoranları açık mı?

Havalimanı, otogar ve gar restoranları normalleşme kurallarına uygun olarak hizmet verecek. Açık alanlarda aynı masada 3 kapalı mekanlarda aynı masada en fazla 2 kişi oturulmasına izin verilecek. Masalar asaında 2 metre sandalyeler arasında 60 cm mesafe konulması zorunlu hale getirildi.

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+