Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20
Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Pandemi sürecinin getirdiği zorunlu tedbirler kapsamında sokağa çıkma yasağı yeniden uygulanmaya başlandı. Sokağa çıkma yasağının olduğu saatlerde özel aracıyla şehir içi ve şehir dışı seyahat etmesi gerekenlerin, seyahat izin belgesi alması zorunlu hale getirildi. Seyahat izin belgesi olmamasına rağmen yolculuk yapan vatandaşlara ise cezai işlem uygulanıyor. 

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi almak için İç İşleri Bakanlığı'na ait Alo 199, e-devlet, kaymakamlık, valilik, otogarlar ve havalimanlarına kurulan başvuru masalarından seyahat izin belgesi başvurusu yapabilirsiniz. 

E-devlet üzerinden başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/goc-idaresi-yol-izin-belge-basvurusu adresine girmeniz gerekiyor. Başvurunuz değerlendirmeye alınarak olumlu ya da olumsuz olması durumunda SMS ile bilgilendirileceksiniz. Ayrıca sorgulama ekranı üzerinden de başvuru değerlendirmenizi öğrenebilirsiniz.

Seyahat izin belgenizin yanında mutlaka HES kodu da almalısınız.

65 Yaş Üzeri için Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

65 yaş üzeri vatandaşlar hafta içi 10:00-13:00 saatleri arasında sokağa çıkabiliyor. Geri kalan zaman diliminde seyahat izin belgesi olmadan hem şehir içinde hem de şehirler arası yolculuk yapması mümkün değil. Bu nedenle seyahat etmeden önce HES Kodu ve seyahat izin belgesi almış olmaları gerekiyor. 65 yaş üzeri vatandaşlar seyahat izin belgesi almak için yine e-devlet, Alo 199, kaymakamlık ve valiliklerden seyahat izin belgesi başvurusu yapabilir.

20 Yaş Altı Seyahat İzin Belgesi Almalı mı?

20 yaş altı vatandaşlar ise sokağa çıkmaları yasak olduğu saatlerde yolculuk etmeleri gerekiyorsa yanlarında ebeveynleri olduğu takdirde seyahat edebilirler. Ancak yine HES KODU almaları zorunludur. 18-20 yaş arasında olan vatandaşlar istisnai durumlarda seyahat izin belgesi alarak tek başına yolculuk yapabilir.

Sokağa Çıkma Yasağı Varken Uçak, Tren ve Otobüsle Seyahat Edebilir miyim?

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde uçak, otobüs veya trenle seyahat edecekseniz biletiniz olduğunu gösteren bir belge ve biletinizin PNR numarasını göstererek izin belgesi olmadan seyahat edebilirsiniz ancak; yine HES kodunuzun mutlaka olması gerekmektedir.
Otogar, havalimanı ve garlara transferinizi özel araçla sağlayacaksanız oturduğunuz bölgenin kaymakamlık veya kolluk kuvvetlerine sokağa çıkacağınız saati ve aracın plaka bilgilerini aktarmanız gerekmektedir.

Eğer aracı başkası kullanacak ve otogar, havalimanı ya da gara sizi ulaştıracaksa dönüş yolunda sorulduğu taktirde göstermek için biletlerin ve kimlik belgelerinin fotokopilerini  alması gerekmektedir.

Seyahat İzin Belgesi Şartları Nelerdir? 

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde özel araçlarla seyahat etmek yasak ancak; belirli şartlarda seyahat izin belgesi alarak özel aracınızla seyahat edebilirsiniz. Özel araçla seyahat izin belgesi şartları;

  • Askerlik hizmeti bitip ikametine dönenler,
  • Tedavisi bitip taburcu olanlar,
  • Doktordan sevk kâğıdı alanlar veya doktor randevusu alanlar,
  • Bulunduğu ile 5 gün önce gelenler ve ikameti olan şehre dönecek olanlar (bulunduğu şehre 5 gün önce geldiğini kanıtlamadır),
  • Kendi veya eşinin birinci dereceden yakını vefat edenler ve cenaze işlemlerine refakat edecek olanlar (en fazla 4 kişi),
  • Ceza infaz kurumundan tahliye olanlar,
  • Özel veya kamudan günlü sözleşme davet yazısı alanlar, 

Seyahat izin belgesi alarak özel araçlarıyla yolculuk yapabilirler.

Sokağa Çıkma Yasağı Olduğu Günlerde Oteller Açık Olacak mı?

Yayınlanan son genelgede otellere ilişkin bir yasak bulunmuyor. Sokağa çıkma kısıtlaması olduğu süreçte de oteller misafirlerine konaklama ve restoran hizmeti vermeye devam ediyor. Otel restoranları sadece konaklama yapan müşterilere hizmet veriyor. Oteller korona virüs önlemleri kapsamında HES kodu olmadan rezervasyon kabul etmiyor.

Havalimanı, Otogar ve Gar Restoranları açık mı?

Havalimanı, otogar ve Gar restoranları sadece personele ve biletli yolculara hizmet verecektir.

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+